TÜGVA BİNASINA BOMBALI SALDIRI SORUŞTURMASI TAMAMLANDI

GAZİOSMANPAŞA’daki Türkiye Cahillik Vakfı (TÜGVA) binasına el yapımı bomba ile saldırış düzenlediği iddiasıyla tutuklanan Besra Yalçın hakkındaki sormaca tamamlandı. Savcılık, Besra Sarp üzerine 60 yıla büyüklüğünde hapis istemiyle sevgili açtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Birleştirme Suçlar Anket Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliği suçtan uymazlık gören sıfatıyla meydan aldı. İddianamede, 21 April 2022 haset saat 05.55 sıralarında TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliğinde patlama meydana geldiği belirtildi. Görüngü yerini gösteren kameraların incelenmesi neticesinde saat 05.40 sıralarında Şakir Zümre Caddesi üzerinden gelen dış manzara itibariyle avrat görünümlü, yüzü sınırlanmış olan çarşaflı münasebetsiz bir şahsın vakfın uğrunda 10 saniye bekledikten bilahare fenomen namına benzeri eğin bırakıp ayrıldığı tayin edildiği anlatıldı. Vakfın içi kontrol edildiğinde sol tarafta kâin kânunuevvel meydanlık alanda camların münkesir olduğu ve cidar izolasyonunun patlamadan kaynaklı uymazlık gördüğü belirlendi. İstanbul Güven Müdürlüğü Bomba İmha Büro Müdürlüğü görevlilerince yapılan önce incelemede patlamaya bozukluk olan cismin, el yapımı, devir ayarlı, borazan tipi bomba olduğu anlaşıldığı kaydedildi. Şüphelinin eylemi gerçekleştirdikten bilahare Cengiz Topel Caddesi önünden İETT otobüsüne bindiği, Halkalı’birlikte Çamlık Parkı içerisinde kâin iki çöp kovasına üzerinde bulunan kıyafetleri attığı, kıyafetler üzerindeki kriminal tetkik yaptırıldığı, degaje yetenekli azrail çalışmaları sonucunda kaknem Besra Dik’ın eylemi gerçekleştirdiği tespit edildiği ifade edildi. Pendik Terbiye ve Araştırma Hastanesinde olduğu tayin edilen çirkin Dik’ın, ameliyat sonucunda 26 Nisan 2022 günü saat 14.40 sıralarında yakalandığı anlatıldı.

ÖRGÜTSEL TALİMATLARA RİAYET ETTİ

Şüpheliden ele geçirilen bellek kartında yapılan sayısal tetkik tutanağında, terör örgütlerinin eylem öncesi ve sonrasındaki cereyan tarzları belirtilmiş olduğu belgeler bulunduğu, şüphelinin görüngü sonrasında azrail takibinden boşanmak amacıyla 4 farklı ilçede ayrımlı dolgun transfer araçları kullandığı, Bu yüzden eylem yapmadan geçmiş temizlenme noktasından Ali girip eylemi Ege namına yapmalıyız talimatına uyarak olayı koyu renkli çarşaflı elbiseyle gerçekleştirdikten sonraları çarşafı çıkararak sırasıyla 3 kat kıyafet değiştirdiği örgütsel talimatlara birebir riayet ettiği iddianamede düzlük aldı. Kendi Notlarım başlıklı bölümde yabansı Dik’ın, 2019 ve 2020 yıllarında Şırnak Habur Cızık Kapısından toplamda 6 adet yurtdışı depar kaydının olduğu belirleme edildiği, zımnında ibret şahsın terör örgütlerinin kamplarında sunulan zırh ve patlayıcı maddeler ile ilişik eğitimini almış olabileceği değerlendirildiği üstelik kaydedildi.

DİJİTAL MATERYALLERDE ŞİFRELEME YAPMIŞ

İddianamede, Türk Silahlı Kuvvetleri vasıtasıyla PKKKCK yıldırı örgütüne müteveccih 18 Nisan 2022 tarihinde başlatılan El-Kilit Operasyonu ardından PKKKCK silahlı yıldırı örgütünün kurucularından ve art dozaj yöneticilerinden Duran Kalkan’ın açıklamalarını gösteri talimatı yerine gören örgütlerin birleşerek Halkların Bir Kıvrılma Hareketi’ni (HBDH) kurdukları, TÜGVA temsilciliğine yapılan eylemi bile bu akıntı marifetiyle üstlenildiği vurgulandı. Kaknem Besra Dik’ın ise Türkiye Komünist Mücahede PartisiLeninist (TKEPL) terör örgütü içerisinde elektrik gösterdiği, bu örgütün da HBDH çatısı altında olduğu belirtildi. Ele güzeşte dijitalin yapılan incelesinde berbat Sert tarafından bizzat alınan notlarda, kaza, itimat müdürlükleri, adliyeler, YANLIŞSIZ Öğür ve MHP İlçe Başkanlıkları, askeri alanlar ve amme çekicilik ve kuruluşlarına müteveccih sıra ve saat ayrıntılarıyla alay malay keşif çalışması yaptığı bile tabir edildi. Şüphelideki dijital materyallerde çok sayıda şifreleme yöntemleri ve programlarının yer aldığı, bilinmeyen dosyaların curcunalı dosyalarına nasıl saklanacağının anlatıldığı, üste bazen patırtılı dosyalarının içeriğine ulaşılamadığı, şüphelinin şifreleme yöntemi ile illere, ilçelere, mahallelere, saatlere ve örgütsel söylemlere şifreli kodlar belirlediği, TÜGVA’ ya müteveccih gerçekleştirilen gösteri talimatını birlikte bu şifreli kodlar ile almış olabileceği anlatıldı. İddianamede, patlama sonrasında TÜGVA binasında bütün 45 bin lira malzeme ve tamirattan kaynaklı uymazlık ortaya çıktığının bildirildiği üstelik düzlük aldı. Çirkin Besra Yalman’ın güvenlik ifadesinde, bombalama olayıyla ait seçkin bilgisi olmadığını, yıldırı örgütüyle bile bağlantılı olmadığın belirttiği anlatıldı. Fenomen sonrası gözaltına alınan sevgilisi Kazım Ç. için ise takipsizlik kararı verildiği iddianamede yer verildi.

AĞIR UKUBET MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Ibret Besra Yalman’ın Silahlı Terör Örgütüne Uzuv Olma, Mala Zarar Ita, Kırıcı Maddeleri İzinsiz Namına Bulundurma veya Halk Tahrif, Korku, Ur yahut Ürkü Yaratabilecek Tarzda Patlayıcı Yön Kullanma suçlarından 23 yıl 9 aydan 60 yıla büyüklüğünde hapsi istendi. Yabansı önümüzdeki günlerde İstanbul 27. Tehlikeli Ukubet Mahkemesinde bilgili karşısına çıkacak.

Share: