Tunceli haber! Tunceli’de açılan 252 kursta, 5 bin güç iz öğrendi

Tunceli’da açılan 252 kursta, 5 bin sevimli çığır öğrendi

TUNCELİ – Tunceli’da Halk Yetişek Merkezi marifetiyle bir yılda açılan 252 kursta, 5 bin birey çığır öğrendi.

Tunceli Ahali Terbiye Merkezi Müdürlüğü tarafından verilen patika edindirme kursları devam ediyor. Rastgele yıl tınlamalı adına sürdürülen kurslar, birçok vatandaşa yıpranmamış hareket kapıları açıyor. Açılan kurslara tehlikeli sargı gösteren kadınlar, bu kurslar yardımıyla hem çığır sahibi oluyor hem üstelik sosyalleşiyor. hafta içi olan kurslarda ilkin yöreye ilişkin olan Cacım halı tekstil görünmek üzere, kıraat ve yemeni kursları veriliyor. Esasen Karı Bindi Merkezleri bünyesinde aşçılık, saç kesimi, boyama, makyaj ve kap bakımı kabil eğitimler, eksper eğitmenler aracılığıyla kılgılı adına veriliyor. Eğitimler sonunda ise iştirak sağlayıcı tamlık kursiyerler, vekillik onaylı ‘ustalık belgesi’ almaya doğruluk kazanıyor. Bu çerçevede sonuç bire bir sene içerisinde açılan 252 kursta 5 birey meslek öğrendi.

Kent merkezinde sonuç tıpkısı sene ortamında açtıkları 252 kursla 5 bin civarı vatandaşa ücretsiz hizmet olanağı sağladıklarını belirten Umum Terbiye Merkezi Müdürü Özkan Vatanperver, “Pandemi döneminde ağırşak açılış oranlarında Türkiye 8′ inci olan Tunceli Umum Eğitimi Merkezi’nde 6 saatten 2000 saate kurslar bulunmaktadır” dedi.

Talep doğrultusunda 7’den 77’e gelişigüzel kesime bakım verdiklerini ifade fail Yurtsever, ” Kökleri Ilımlı Asya’ya kadar raci halılarımızın dokunduğu atölyedeyiz. Bu atölyede vatandaşlarımız, cacım halısının kuşkusuz yapıldığını öğreniyor. Umum Terbiye Merkezi Müdürlüğü yerine unutulmaya yüz tutmuş meslekleri bu anlamda kurslarımız konusunda desteklerimizi veriyoruz. 12 birey oluşturmak şartı ile 7’den 77’ye tekmil vatandaşlarımıza ağırşak açabiliyoruz. Sahn Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğü’müzün programlarında 3 bin 877 kıta kursumuz ve 73 alan bulunmaktadır. Bu alanda türlü olduğu büyüklüğünde diyar merkezimizin sınırları süresince bilcümle kurslarımızı açmaktayız. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda genel yahut mesleki kurslarımızı açıyoruz. Ağırlıklı yerine mesleki kurslarımız arzu görmektedir. Bu kursumuzda vatandaşlarımıza eskimemiş meslekler edindiriyoruz. Bire Bir zamanda birlikte ara eleman kazandırarak gelgel yerine himmet sektörüne bile katkılarımız olmaktadır. Geçen sene totalde 252 ağırşak açmıştık, bu bile 5 binin üstünde vatandaşımıza hizmet verdiğimizi gösteriyor. Bu anlamda de yekpare imkanlarımızı halkımıza amade halde tutuyoruz. Bu kurslarımızın saatlerinde mübayenet gösteriyor. Kurs saatlerimiz 6 saatten dahi başlıyor, 2 bin saat süren kurslarımız da var. Bu anlamda halkımızı kurslarımıza davet ediyoruz” diyerek konuştu.

“İlmik dokunmak seçtiğim zaman terapi gibi geliyor”

3 yıldır Maharetli Öğretici olan Havva Tacay, ” Cacim, atalarımızdan bize artan kültürel tıpkısı bırakıt. Daha önceleri köylerde yapıyorlardı fakat köyler göç verdikten sonra bu tekellüm unutuldu. Ahali Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı aynı kursta ayrımsız terbiye düzlük bir nice yaşama kankızıl belletmen olmayı hak kazandı. İçlerinden biri dahi benim. Unutulmasın diye niteleyerek ileriki nesile taşımayı düşünüyoruz. Burada cüzdan, branş çantaları, heybe, yolluk, namazlık ve halı şeklinde iki kanat yapıyoruz. Istekle yapıyorum, dokumayı çokça seviyorum. İlmik dokunmak seçtiğim zaman terapi gibi geliyor” şeklinde konuştu.

“Evde yapamadığımızı burada yapabiliyoruz”

Aldıkları halk sanatları eğitimleri ile unutulanları pekiştirdiklerini dile getiren kursiyerlerden Makbule Şimşek (62), ” Burada biz ve örgü işlerini öğreniyorum ve yapmaya çalışıyorum. Yoldaş ortamı haddinden fazla evire çevire. Evde yapamadığımızı burada yapabiliyoruz. Hocamız de seçkin konuda bize sürekli bindi oluyor. Birbirimizden müzaheret alıp fikir alışverişi yapıyoruz. Ruhsal Gerilim atmış oluyorum benzeri zamanda benzeri şeyler dahi öğür oluyorum. Toplumsallaşma yönünde birlikte hempa ortamı çokça pir. Buraya gelerek unuttuklarımızı pekiştirdik” diyerek konuştu.

“Umum Yetişek Müdürlüğünün sağladığı bu pir koşullardan yağlık teşekkür ediyorum”

Kuaförlük kursunda terbiye kayran Eylem Tekin ise “Bu kursa tahminî 10 gündür geliyorum. Bu konuda çokça hevesim var. Saça arızi ve temelli format vermeyi evde idmansız namına başladım. Bunun püf noktalarını bellemek için buraya geldim. Buradan alacağım eğitimle, hocamızın bile detayları öğretmesiyle elden saça eğreti ve sürekli dalan veren bire bir işletme açmayı düşünüyorum. Bu açıdan Umum Yetişek Müdürlüğünün sağladığı bu sunturlu koşullardan kontekst teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: