Türkiye, insanca diplomaside küresel aktör oldu

Türkiye, insani diplomaside global aktör oldu

Türkiye, 2022 yılı zarfında aut politikada attığı majör adımlarla diplomaside global ayrımsız aktör haline geldi. Türk dış politikası; Antalya Diplomatlık Forumu’nda acun diplomasisini buluşturması, karışık ülkelerle başlatılan normalleşme adımlarının yanı sıra Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ortaya çıkan özellikle hububat almak üzere global sorunların aşılmasında muhteşem görkem oynadı.

23.07.2022 08:25

A A
Sürdürümcü ol Google News’birlikte Paylaş FlipBoard’da Paylaş

Olgun devam ediyor

Haberin devamı

Selen bitmeme ediyor

Haberin devamı

Mart ayındaki Antalya Diplomasi Forumu, dünya diplomasisinin zaman aldığı yerlerden biri oldu. Toplu Tartışma kapsamında Türkiye-Rusya-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısı düzenlenmişti. Türkiye, arsıulusal diplomasinin forma noktalarından biri olmasının yanı sıra ilkbahar aylarında sağ açıklık politikalarını hayata geçirdi. İsrail ve Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi, ÇAKER, Suudi Arabistan, BAE ve Darı ile ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde koca adımlar atıldı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Mart ayındaki Ankara ziyaretiyle iki devlet arasında ilişkilerin normalleşmesi yönünde mefret bir çıban sağlandı. Baharat açılımında havanın aksine döndüğü bir tane devlet Yunanistan oldu.

GÜVENLİ KORİDOR

Ilkbahar aylarındaki acul diplomasi, haziranda de bitmeme etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 8 Haziran’daki Türkiye ziyareti, buğday krizinden etkilenen ülkeler ve dünya çapındaki gıda güvenliği açısından bile ehemmiyet taşıdı. Tahıl diplomasinin ilk majör adımı bu ziyaretle atıldı. Erdoğan ve Putin’mağara Tahran’daki görüşmelerinin peşi sıra tahıl diplomasisinde bugünkü noktaya gelindi. Benzeri gün Erdoğan, İran Cumhur Reisi İbrahim Reisi ve Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin üçgen zirvede tıpkısı araya geldi. Bu yılın ikinci yarısının eskiz programında üstelik, Putin ile Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron’un belkili Türkiye ziyaretleri düzlük alıyor.

GEÇIM NASIL UYGULANACAK?

Anlaşmayla ihraç edilecek tahıl ve tıpkısı azık ürünlerin nakliyatı Ukrayna’evet ilişkin Odessa, Çernomorsk ve Yujniy limanları üzerinden denizden yapılacak. İlk olarak BM ve taraflarca belirlenen sayıda ajan ile İstanbul’birlikte Yan Yana Koordinasyon Merkezi kurulacak. Anlaşmayla ihraç edilecek tahıl ve aynı gıda ürünlerin nakliyatı Ukrayna’evet ilişik Odessa, Çernomorsk ve Yujniy limanları üzerinden denizden yapılacak. İlk adına BM ve taraflarca belirlenen sayıda çaşıt ile İstanbul’dahi Bile Eş Güdüm Merkezi kurulacak. Söz Konusu limanlara anlama eden, giren ve çıkan gemilerin kontrolü sağlanacak. Gemilerin koridordan intikali taraflarca da engin izleme edilebilecek. Türkiye, Türk boğazlarına giriş-huruç öncesi umum ticari gemilerin kontrolünü yapacak. Inikat ilk etapta 120 zaman boyunca uygulanacak, bilahare yenilenecek. 

Fen bitmeme ediyor

Haberin devamı

Vukuf devam ediyor

Haberin devamı

KRİZİN ÇÖZÜMÜNDE DİPLOMASİ ZAFERİ

Rusya ile Ukrayna savaşının başlamasının ardından Ukrayna limanlarında küsurat gemiler nedeniyle hububat ve farklı gıda ihracatındaki kararsızlık, global besin krizi riskini artırdı. Sorunun çözümü için da limanlarda bekleyen tahılların denizden şekilde sevkine yönelik “ayakyolu” fikri oluştu. Cumhur Reisi Erdoğan’ın diplomatik girişimlerinin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanları arasında haddinden fazla sayıda görüşme gerçekleştirildi.

Arkası Sıra “al suret” kendisine nitelendirilen Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında direkt bağlantı hattı hayata geçirildi. Peşi Sıra yapılan ikili görüşmeler kapsamında geçmiş aşama 21 Haziran’birlikte Moskova’bile atıldı. Moskova’de yapılan askeri heyetler toplantısı sonrası “Azov Concord” gemisi, Mariupol’dan ayrıldı. Sonrasında Türkiye, Rusya ve Ukrayna defans bakanlıklarına vabeste askeri heyetlerle BM heyetleri, önce kuartet toplantılarını 13 Temmuz’da İstanbul Kalender Kasrı’nda gerçekleştirdi. Ana prensipler kapsamında anlaşmaya varılan görüşmenin ardından evvel da tahıl koridoru anlaşması imzalandı.

Share: