‘Türkiye Kart’ uygulamasına 65 yaş üstü vatandaşlardan umum bindi

‘Türkiye Kart’ uygulamasına 65 yaş üstü vatandaşlardan umum destek

Türkiye’de ulaşımda meslek açması muhtemel değişmeyen üzere 65 gözyaşı üstü vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdi

ESKİŞEHİR – Yeni uygulamaya başlanacak olan ‘Türkiye Kart’ uygulaması ile buğulu vatandaşların Türkiye’nin 81 ilinde ulaşım hizmetinden kolaylıkla faydalanması amaçlanırken, Eskişehir’birlikte mevcut 65 yaş üstü vatandaşlar üstelik uygulamanın erişim anlamında adeta bir inhina niteliği taşıdığını söyledi.

65 gözyaşı üstü vatandaşların yüzlerini güldürecek ‘Türkiye Kurnaz’ uygulaması çalışmalarında çıktı serencam aşamaya gelindi. Eskimemiş uygulamayla alay malay bulundukları ilde ücretsiz ulaşımdan faydalanan 65 gözyaşı üstü vatandaşlar, imdi ayrımsız kartı 81 ilde birlikte kullanabilecek. ‘Türkiye Bilgili’ ismi sunulan ortak bilgili ile buğulanmış vatandaşlar, Türkiye’nin değişik şehirlerinde kullanılmamış tıpkısı iri satın alma çilesinden de kurtulacak.

“Değişik bir şehre gittiğimizde belediye gişelerinin uğrunda bekliyoruz”

67 yaşındaki Fesleğen Çekin, kararın olumlu ve ongun olacağına inandığını dile getirdi. Ayrımlı şehre gittiğinde belediye gişelerinin uğrunda beklemek zorunda kaldığını belirten Çekin, “Bilet arıyoruz ve binemiyoruz. O da olmazsa hususi taksilere aldanmak zorunda kalıyoruz. Tıpkı dakika ilk bu uygulamanın başlatılmasını bekliyoruz. Ego şehir dışına çok çok çıkıyorum. Kent dışında torunuma bakmam gerekiyor. İstanbul’a gittiğim devir trenden indiğimde hususi taksilere biniyorum. Özel taksiler, trene bindiğim paradan elan şişman bir mali yükümlülük oluşturuyor. Aplikasyon başlarsa haddinden fazla abat ederiz. Söz Gelimi budan sonra Pendik’te trenden indiğimde 2-3 otobüs birlikte olsa keyif evime ulaşabilirim” dedi.

“Banko çokça olumlu olacağını düşünüyorum”

72 yaşındaki zor yurttaş Ahmet Rasim, uygulamanın ziyadesiyle iyi olacağını söyledi. Diğer şehirlere yolculuk yaptığında birçok ayrımlı sıkıntıyla uğraştığını belirten Rasim, “Söz Gelişi İstanbul’de mevcut akrabalarımızın birlikte gittiğimde o şehrin sistemini bilmediğim üzere birçok ağırlık yaşıyorum. Hakeza aynı anaç çıkarsa ve o şehirde bilcümle vasıtalarda muteber olacaksa ben onaylıyorum. Tabii kim kullanmadan çok özdek emretmek benzer değil. Ancak kullanmamak amacıyla ayrımsız sebep göremiyorum. Şu dakika şişman ulaşımı yaşım gereği ücretsiz kullanıyorum. Siftinlik ayrımsız ücreti bile olsa kullanmakta yarar olacağını düşünüyorum. Seçme özdek sudan ucuz olsun diyen bire bir herif birlikte değilim. Banko çok olumlu olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İki kartımı kullanamıyorum esasta”

Eskişehir’bile düğürcük satıcısı namına etkin ve çabuk aynı şekilde “Türkiye Bilgili” sahibi olmayı beklediğini belirten Binnaz Erten, “Ben kendim Kütahyalıyım. Kütahya’birlikte tıpkı kurnaz çıkarttım. Ardından Eskişehir’e taşındım ve bir tane dahi buradan iri aldım. Kızım da İstanbul’üstelik evlendi ve orada yaşıyor. Onun yanına gitmek amacıyla aynı iri elan çıkardım. Böylecene iki kartımı kullanmıyorum esasen. Sadece Eskişehir kartını tehlikeli adına kullanıyorum. ‘Türkiye Kurnaz’ uygulaması başlarsa haddinden fazla bahtiyar olacağız. Tıpkı zaman önceki yürürlüğe girerse çokça sevinirim” diyerek konuştu.

“Sabahleyin otogara inersem ve kurnaz sahibi değilsem taksiye binmekten apayrı çarem kalmıyor”

Eskişehirli Mehmet Servi ise, kararın Türkiye ulaşım tarihi açısından çok eke olduğunu vurguladı. Servi, “Çokça dolgunca bire bir özdek olacak. Sair şehirlere gittiğimiz zaman standart karttan yolculuk yapacağız. Sonuçta o şehrin muvasala kartına eş olamayabiliriz. Gece yarısı yahut sabaha alın o şehre varabiliriz. Seçkin noktada bilet eş noktası bulamıyoruz. Ego buraya gelirken bile 15 an öğle molası nedeniyle kartıma mal yükleyemedim. Sabah otogara inersem ve kart sahibi değilsem taksiye binmekten başka çarem kalmıyor. Göçüm üstelik bulamayabiliriz. Sonuçta bilmediğim bire bir şehirdeyim. Deminden ise tenzilatlı otobüsle gidebiliriz. Bu yüzden kuma tıpkı bilgili kararı alınması haddinden fazla mantık” ifadesine kayran verdi.

“Eriştirme Bakanlığını tebrik kartı ediyorum”

70 yaşındaki Osman Bulat, değişik şehirlerde yolculuk yapmanın çileli bir duruma dönüştüğünü söyledi. Kararın çokça yerinde olduğunu tamlayan Bulsat, “Benim İstanbul’de kızım var. İstanbul amacıyla kartım var ve onu fethetmek zorunda kalıyorum. Burada boş ayrımsız kurnaz aldığımızda birlikte 20 TL ücret yöneltmek gerekiyor. Çıktı daha şen olacak. Eriştirme Bakanlığını kutlama ediyorum” dedi.

Share: