Türkiye şampiyonu eş softbol takımının gözü Avrupa’nın zirvesinde

Ankara ASSAD Spor Kulübü Karı Softbol Takımı’nın antrenörlüğünü üstlenen beden eğitimi öğretmeni Hasan Helva, daha 5. sınıfta oldukları dönemde seçtiği ve imdi liseye giden sporcularından oluşan kadroyla serencam 2 yılın Türkiye şampiyonu olduklarını, Avrupa şampiyonu kalkmak üzere da haddinden fazla çalıştıklarını belirtti.

Hasan Helva, Ankara ASSAD Spor Kulübü Avrat Softbol Takımı ile daraç süresince ve milel arası turnuvalarda kazandıkları başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Takımı 2019’dahi 5. sınıf öğrencilerinden seçerek kurduğunu tamlayan Helva, “Softbol ve beyzbol ile 12 almanak ayrımsız geçmişimiz var. 5 yıldır dahi bu kızlarımızla bu arada softbol oynuyoruz. Kızlarımızla 2018’birlikte onların okuluna nasıp olmamla tanıştık. Öğrencilerimiz 2018’de Okullar Arası Softbol Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye şampiyonu oldu. 2019’bile tekrar okullarda Küçük Asya Yıldızlar Ligi’nde Türkiye ikinciliği elde ettik.” dedi.

Öğrencilerinin softbol ile tanıştıktan sonraları çok arzulu bitmeme ettiklerini, içlerinden milli sporcuların çıktığını dile getiren Helva, “2019 yılında Avrupa Bilgisizlik Oyunları’nda Avrupa 4’üncüsü olduk. Bu, softbol anlamında Türkiye hesabına gani tıpkısı başarıydı. 2020 yılı Kovid-19 zımnında ölmüş geçti. 2021’da esasen faaliyetlerimizi gerçekleştirdik ve kulüpler bazında kızlarımız Türkiye şampiyonu oldu. Bu yıl hem ekol sporlarında hem üstelik Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon olduk. Bu yıl ayrıca kulübümüzden 3 sporcumuzla Barselona’üstelik düzenlenen Nazik Kadınlar Softbol Avrupa Şampiyonası’na katıldık.” şeklinde konuştu.

Ankara ASSAD Spor Kulübü Başkanı Ensar Kurt’un bütün tıfıl sporlarla alay malay softbola üstelik balaban bindi verdiğini kaydeden Helva, “Başkanımız seçme soy desteği sağlıyor. Onun destekleriyle sporcularımıza ulama sağladık. Son 2 yılın Türkiye şampiyonuyuz. Ortaöğretim öğrencilerinden oluşan ligde 8 topluluk ile savaş ettik. Meslek sporlarında 15 takımın hepsini yenerek Türkiye şampiyonu olduk. Avrupa şampiyonu kalkışmak üzere çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dağdelen: “Softbol sayesinde birçok molekül yaptım”

Milli mızıka forması de giyen sporculardan Hayal Dağdalen, 5 ahi olduklarını ve softbolun kendisine çok öz kazandırdığını belirterek, “Softbola Hasan Hoca’nın teşvikiyle başladım. 5 yıldır oynuyorum. Softbol sebebiyle bir nice şey yaptım. Kişi imkanımla gidemeyeceğim şehirlere, ülkelere gittim.” şeklinde konuştu.

Ailesinin kendisini bütün desteklediğini belirten Tayf, “2018 yılında İtalya’üstelik cahillik turnuvasına gittik, 2019’da Hırvatistan’a gittik, bu yıl birlikte Barselona’üstelik büyük kadınlar kategorisinde Avrupa Şampiyonası’na katıldık. Bu sene Türkiye şampiyonu olduk. Gittiğimiz turnuvalardan derecesiz çıkmadık çok şükür.” değerlendirmesinde bulundu.

Softbolun Türkiye adına eskimemiş bire bir dal olduğunu hatırlatan Sahne, “Avrupa bu branşta bizden haddinden fazla ileride. Onlara temizlenmek amacıyla kamplardayız. Softbol yerine hedefimiz önce ilkin Avrupa şampiyonu koyulmak. Bunu başarabileceğimize çok inanıyorum. Hırvatistan’da yapılan şampiyonada ve bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda B ve A milli olmayı başardım. Bu bile çok mefret.” diye niteleyerek konuştu.

Oyunculardan Sudenaz Turhan, “2018’de ortaokul 6. sınıftayken beden terbiyesi öğretmenim sebebiyle bu sporla tanıştım. Milli mızıka seçmelerinde bol benzeri oyuncu olduğumu gördüm. Bir zamanda atışlarımda birlikte Avrupa üçüncülüğü elde ettim. Avrupa Şampiyonası’ndan bilahare Ukrayna takımının hocası aktarma teklifinde bulundu. Kovid-19 salgınından ortalık gidemedim. Şayet gidebilseydim, tıpkısı zaman Ukrayna’bile oynayacaktım. Bu sporda uzun yıllar devam etmek istiyorum.” ” açıklamasını yaptı.

İlkokulda 9 yaşındayken softbola başladığını aktaran Kadın Güvendik ise “Oynadıkça imdi hoşuma gitti ve devam ettim. Maçlara çıktıktan sonradan, milli takıma seçildiğim haberini verdiler. Çokça mutlu olmuştum. Milli takıma seçildiğimde 9 yaşındaydım, takımın en küçüğüydüm, ailem haddinden fazla şaşırmıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Başlangıçta bu spordan korktuğunu ancak güvenliğinin bereketli yapıldığını kaydeden Dişi, “Milli takımla bu arada o yaşta Türkiye’yi gezmeye başladım. Evvel Samsun’a gittik, sonradan elemeler oldu, peşi sıra İtalya’ya gittik. ufak tefek sakatlıklar üstelik yaşadım. Softbolu seviyorum. Çocuklara bu sporu referans ederim. Kesinlikle haddinden fazla uyumlu, çokça sunturlu ayrımsız spor.” şeklinde düşün belirtti.

Share: