Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerine “sandığa gidin” çağrısı

Türkiye’de tekme vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine, Bulgaristan’üstelik 2 Ekim’birlikte yapılacak er genel seçme üzere sandığa gitme çağrısı yapıldı.

Türkiye’deki göçmenler, geçen yıl 4 Nisan ve 11 Temmuz’üstelik yapılan seçimlerde hükümet kurulamaması nedeniyle 14 Kasım’birlikte gine sandık başına gitti.

Hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’birlikte, aldığı görevi Cumhur Reisi Rumen Radev’e iadeli etmesinin arkası sıra er genel seçme, 2 Ilk Teşrin pazar günü gerçekleştirilecek.

Sakarya’üstelik tekme vatandaşlığı bulunan 1500 kayıtlı müntehip, Serdivan ilçesindeki Hacı Emine Oba İlk ve Ortaokulunda kurulacak 1 sandıkta rey kullanabilecek. Ayrıca listelerde ismi olmayan ve fikir istimal hakkı mevcut seçmenler, intihap haset kasa başında dilekçe doldurarak iradesini sandığa yansıtabilecek.

“Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz”

Sakarya Balkan Göçmenleri Ekin ve Tesanüt Derneği Başkanı Erdinç Bilaloğlu, AA muhabirine, 2021’deki 3 seçimin arkası sıra koalisyon hükûmeti şeklinde hükümet oluştuğunu ancak kişi aralarındaki anlaşmazlıklar dolayısıyla dağıldığını söyledi.

Bilaloğlu, eğreti hükümetin kurulduğunu ve 2 Ekim’üstelik tekrar kasa başına gidileceğini aktararak, “Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz. Bizim da böyle bir demokratik hakkımız var. O yüzden bunu sonuna büyüklüğünde almak istiyoruz.” diyerek konuştu.

Seçimlerde katılımın efdal olması namına düzentileme yürüttüklerini tamlayan Bilaloğlu, vatandaşların bayındır rey kullanması üzere hazırlık yaptıklarını kaydetti.

Bilaloğlu, tekme vatandaşların düşünce kullanmasının yetişkin olduğunu dile getirerek, Bulgaristan ve Balkan kökenli derneklerin ağırbaşlı çalışması neticesinde sandık sayısının arttığını anlattı.

Kendilerine destek verenlere teşekkür eden Bilaloğlu, “Türkiye ve Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların haklarını alabilmesi ve haklarının korunması amacıyla işlek bir şekilde kumar edilmemiz gerekiyor. Eski dönemlerde yaşanan hadiselerin tekrar olmaması açısından bu önem bildirme ediyor. Bu sebeple herkesi ahzüita günü düşünce vermeye davet ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bilaoğlu, listelerde ismi sıfır ve düşünce istimal hakkı bulunan seçmenlere intihap haset kasa başında istida doldurarak görüş kullanabilmeleri için arkalama edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye 1989 yılında 38 yaşındayken Kırcaali’den geldiğini anlatan İbrahim Parafin de seçimlerin önemine değinerek, “Bulgaristan’daki varlıklarımıza, soydaş, akrabalarımız ve Türklere erbap çıkılması lazım. 1984 yılında adlar değiştirilmeden evvel bize bu şekilde topluluk çıkılsaydı o olaylar ihtimal bizim başımıza gelmeyebilirdi. Şu anda bir olayların gene edilmemesi amacıyla tığ oradaki seçme şeyimize cemaat çıkmamız gerekiyor. Bunun amacıyla birlikte mecliste oyun edilmeliyiz. Bu birlikte çıktı görüş kullanmaktan geçiyor.” dedi.

“Bu seçimin, sair seçimlerden elan majör olduğunu düşünüyoruz”

Balkan Türkleri Firez ve El Birliği Derneği Umumi Başkanı Günay Uzun bile Kocaeli’dahi hep 10 bin 500 seçmen bulunduğunu belirtti.

Seçmenlerin 7 binin Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerinde yaşadığını nâkil Ayrıntılı, Çayırova’dahi 2, Gebze’dahi 3, Darıca, Derince, Haliç, İzmit ve Karamürsel ilçelerinde ise birer kasa tutmak amacıyla 10 sandık kurulacağını kaydetti.

Detaylı, Kocaeli’da fikir yok etmek istediğini belirten mecmu 3 bin 300 kişinin, elektronik ortamda dilekçe doldurduğunu kaydederek, bu sayede kasa başlarında yaşanabilecek yığılmaların önüne geçilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Sandık kurulması planlanan okullarda hazırlıkların tamamlandığını anlatan Ayrıntılı, Gebze ve Çayırova bölgelerinde sandıklarda yaşanabilecek yoğunluğa cebin boş sandıklara seçmen taşıyabilmek için belediyeye ilişkin araçların hazır bekletileceğini dile getirdi.

Mufassal, Kocaeli’bile tahminî 8 bin fikir kullanılmasının beklendiğini belirterek, “Göçmenlerin haklarının en diri şekilde savunabilmesi üzere Türk ve Dindar mebus sayısının artması gerekiyor. Bu seçimin, ayrıksı seçimlerden elan şanlı olduğunu düşünüyoruz. Belki üstelik akıbet 2 yılın sunma makro seçimi. Lüzumlu Bulgaristan gerekse Bulgaristan dışındaki vatandaşların, pekâlâ düşünce kullanması ve demokratik haklarına eş çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: