Türkiye’nin sunma nemli gazisi Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu’da toprağa verildi

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 99 yaşında ebedî uyku fail Türkiye’nin genişlik buğulu gazisi ve Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Ofis Başkanı tekaüt Albay Yüce Cesuroğlu, memleketi Kastamonu’da sonuç yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’dan Kastamonu’ya getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi için Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesinin uğrunda merasim düzenlendi. Gazi arkadaşları, yakarış yazar Cesuroğlu’nun tabutu karşısında sonuç posta esenleme durdu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Umumi Başkanı Beyazıt Yumuk, gazetecilere, haddinden fazla ümitsiz olduğunu söyledi.

Derneğin oluşumunda Cesuroğlu’nun yetişkin yeri bulunduğunu vurgulayan Yoğun, “Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı keşke ama hayatın gerçekleri bu. Bizlere mum tuttu, el gösterdi. Biz onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu iyicene derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı üzere şükran duyuyoruz.” dedi.

Cesuroğlu’nun Cumhuriyet ile kat sayı olduğuna işaret fail Yuvarlak, “İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 gönül kaldı. Onların arz büyüğü 95-96 yaşında. Merhum yer buğulanmış gazimizdi ve sunma nemli büro başkanımızdı.” diye konuştu.

Daha sonraları Nasrullah Camisi’ne getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi için askeri merasim düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç eliyle kıldırılan cenaze namazının peşi sıra Cesuroğlu’nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene Cesuroğlu’nun eşi Gülten Cesuroğlu’nun yanında Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, SELIM Parti Kastamonu Saylav It Canlı Polat ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: