Türkiye’nin tek uluslararası halı şenliği başladı

Türkiye’nin bir tane arsıulusal halı şenliği başladı

“22. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliği” başladı

BALIKESİR – Türkiye’nin halı konusunda kurulan Uluslararası boyuttaki bir tane şenliği kapılarını ziyaretçilerine açtı. 3 bin yıllık hars Yağcıbedir Halısı ve Yörük kültürünü tanıtmak hedefiyle Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde gerçekleştirilen Arsıulusal Sındırgı Yağcıbedir Uçar Halı Şenliği başladı.

Yörük düğünlerinin vazgeçilmesi Anadan Görme bari vurma etkinliği ile başlayan şenliğin küşat töreninde katılımcılar dahi kendilerini yörük geleneğinin zarfında buldu. Yünden Sergiye Yağcıbedir halısının hikayesi bile Sındırgı Şehremini Ekrem Tehlikeli vasıtasıyla katılımcılara anlatıldı. Tören Düzeni üyeleri yörük kadınları ile alay malay yağcıbedir halısı dokudu.

Cumhuriyet Altını meydanında gerçekleştiren saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra başlayan programda, domestik ve ecnebi konukların umum oyunları ekipleri eylem sundu.

Yörüklerin düğünü kendisine nitelendirilen şenliğin küşat konuşmasını özne Sındırgı Şehremini Ekrem Tehlikeli, Yağcıbedir kültürü Sındırgı’nın değme köşesinde var, 12 ay süresince yaptığımız etkinlikler bu şenlikle taçlanıyor, düğünümüz, toyumuz, şenliğimiz okşayıcı olsun dedi.

Başkan Kırıcı Yağcıbedir kültürünün ve sanatın kayırıcı hayatının değme alanına güzellik kattığını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Gösterişli ” Yağcıbedir 3 bin almanak tarihi ile Sındırgı yöresinin coğrafi işaretli aynı ürünü. Yağcıbedir halısını hem tanıtabilmek hem birlikte Sındırgı’nın kültürel ve sanatsal değerlerini geleceğe taşıyabilmek için 22.sini düzenlediğimiz Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğinin zaman kurdelesini kestik. Halkımızla bu arada milletvekillerimizle beraber burada ateşli tıpkı ortamda açılışını gerçekleştirdik. 120ye yakın sanatçımız Türkiye’nin ve Arsıulusal boyutta bambaşka ülkelerden buraya katıldılar. Sındırgımızda Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğinde 120’ye andıran Türkiye’nin ve aut ülkelerden sanatını burada sergilemek üzere gelen stantlar açıldı. Bunların zarfında er bezi oyma sanatından, çataldan kaşıktan heykeller yapanına ağaç statü sanatından hemşirin çorabına büyüklüğünde burada vadi alıyor. Şükürler olsun kim iyicene benzeri hava de bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Ulama sunan sanata değer veren kim varsa hepsine esenleme olsun. Saf Kent Sındırgı’de varagelmek çok fena hâlde.

Uluslararası şenliğin açılış programına YANLIŞSIZ Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Polat, Güç Subaşı, Sarih Uygur, Balıkesir Büyükşehir Başkanvekili Birol Mecnunca, Balıkesir İl Kültür Müdürü Mehmet Mazak ile hava amirlerinin katıldığı kurdele kesiminin arkası sıra başladı.

Tören Düzeni heyeti, açılış programı sonrasında Atatürk caddesi ve Kocahan Çarşıda kurulan 120’ye mümasil el sanatları standını görüşme etti. Türkiye geneli akıbet ustalar, unutulmaya beniz tutmuş sanatlar, ayrımlı belediyelerin umum sanatları stantların düz aldığı musahabe sokağı birlikte neşe boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yağcıbedir halı ve dernekevi yemek yarışmalarının bile yer alacağı şenlikte, Yağcıbedir’den Modaya gezi defilesi, Halas haset korteji ve etkinlikleri, Ulusal velespit maratonu, lokal cirit oyunu gösterilerinin meydan alacağı Uluslararası bayram 4 Eylüle büyüklüğünde devam edecek.

Aleyna Açıl, “Selam aşama Aleyna Açıl. Buralıyım. Festivali gezmeye geldim. İnsanların ahali emeklerini görmeye geldim. Geziyorum dolaşıyorum, fena hâlde. Halkımız için iyicene ayrımsız etkinlik. Stantlar iyicene kâffesi lezzetli şeyler var. El emekleri var. Adamakıllı kişi, gözleme yiyorum. Lahana yemeye geldim. Sındırgı basit aynı vadi. Sındırgı üzere konuşu anlamda de iyice umarım dışarıdan insanlar gelir. Esnafımız canlanır. Öyle iyice. Beklentilerimiz o şekilde. Turizm üzere iyice ayrımsız etkinlik” dedi.

Barış yorganı temsilcisi ve kırkyama sanatçısı Beriye Başak “Atölye Kaktüs diye geldim. Sındırgı Şehremini Ekrem Kısık beyefendi nida etti. Çok sunturlu bir festival, çok enerjik tıpkı hem halkı hem uray başkanımız. Festivalden beklediklerim benim Sındırgı halkına aynı katkımız olsun. Onlar bizim sanatımızı tanısınlar bağlantı ve muadele bekliyorum. Evire Çevire, alay havasında bitmeme etsin istiyorum. ” şeklinde konuşurken Mülk Avcı ” Biz Balıkesir Atlı Okçuluk ve Spor Sanatları Kulübümüz var. Bu kulüpte 2 hoca namına buraya çağırma edildik. Uçan Halı Festivaline Sındırgıda. Ekrem Başkanın davetleriyle buraya geldik. Çok yoğunbir ilişki var. Hele okçuluğa yoğun bir rabıt var gördünüz. Sabahtan beri bütün halkımıza ok attırıyoruz. Uğraş sanatlarını tanıtmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince festivale bindi vermeye geldik. Elhak festivalde çokça güzel geçiyor şu anda” dedi.

Volkan Tekin ise ” Aslen buralıyım. Amma Adıyaman ürünlerini satıyorum. Senelerdir satıyorum. Isteyerek yağtığım natürel güzelce ürünlerdir. Festivale henüz geçmiş çok misil katıldım. Sındırgı Festivali çokça sevdiğim tıpkı festivaldir. Adamakıllı geçiyor, insanlarla tanışıyoruz. Müspet sunturlu tıpkı curcuna bekliyorum.

Milli mücadelenin 100. Yıl kutlamaları ve sevinç programında 1 Eylül akşamı Hars Uzunlar, 2 Eylül akşamı Sındırgılı domestik sanatçılar, 3 Ilkgüz akşamı İsmail Özkan ve Tuğçe Kandemir, 4 Eylül akşamı Ömer Aşılanmamış, Ayşe Dinçer Cumhuriyet Altını meydanında manzara matlup.Share: