Türkiye’nin yöresel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Il, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Sanayi Odası hisse senedi birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yerel peynirler tanıtıldı.

Yurdun çeşitli iklim ve yörelerinde üretilen peynirler, kent merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler benzeri araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, ayraç oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” olarak tanıdık gravyer özellikle koyulmak amacıyla birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin değişik illerinden getirilen kısaca 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Yağız, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış bir kent olduğunu anlatım ederek, “Tahminî 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı elan encam çalmak, arsıulusal boyuta çekmek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi nedeniyle 2.’sini bu yıl yaptık. Amacımız anadan görme hale getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada ses getirecek aynı hale getirmeyi amaçladıklarını anlatan Esmer, “Burada 50 zümre peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi oldukça dolgunca. Fesstivali turizm materyali adına Kars’ın turizm değerleri arasına elde etmek istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.

Share: