Uran ve Teknoloji Bakanı Varank: “Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna bakarak çalışıyoruz”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamayla ilişkin muktezi soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tamam boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir. Bundan birlikte emin olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek marifetiyle planlı “Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini aynı önder hatipli yerine evinde kadar hissettiğini söyledi.

Bugün aslında bu hissiyatın verdiği huzurla, ağır ezgi çatlak geçirecekleri, sevinçli sohbetler yapacakları ayrımsız program fon ettiğini ifade fail Nazır Varank, ancak evvel Bartın’dan çöz yakıcı, haddinden fazla ızdırap duyum aldıklarını, beyaz zehir ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin ekşimsi olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil yalvarma ettiğini rapor ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime dahi ivedi şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu önce adan itibaren devletimiz umum imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a anbean çalışmaları yakından strateji ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız birlikte Diyarbakır’daki programını fek etti, zaman oraya geçerek çalışmaları bizzat kontrol edecek. Taharri kurtarma başta kalkmak üzere, patlama ile ilişkin tamlık konularda bütün kurumlarımız çalışmalarını titizce sürdürüyor. Bölgedeki esenlik ekipleri ve hastaneler çorlu kardeşlerimiz amacıyla seferber edildi. Bunlara ilave olarak ayrımsız ivedi müdahale ünitesi kuruldu. Yeniden ihtiyaç halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz filhakika görevlerini yapmak amacıyla el altında bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan kim varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kadar elem hadiselerin birtakım provokatörlerin istismarına küşade arkaç geldiğini aktararak, “Lütfen kimse provokatif ve dezenformasyon içeren art oruçlu içeriklere itibar etmesin. Patlamayla ilgili muktezi soruşturma doğrusu başlatıldı, tamam boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut kim varsa cezasını çekecektir. Bundan de emniyetli olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, sunma akıllıca bilgiler, zaten zamanında resmi kurumlarımız marifetiyle şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya dahi devam edecek.” diye konuştu.

Temenni ve cümle çabalarının elan çok can kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Bakan Varank, “Rabbim hem bozgun altında küsurat kardeşlerimizin hem dahi onlara ulaşmaya etkin ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah benzeri henüz hakeza kazalarla, yara olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam hatip öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin dahi erbap çıktığı aynı ortamda yaşıyoruz”

Nazır Varank, zaman girişimcilik ve inovasyon bahsetmek üzere tıpkısı araya geldiklerini anımsatarak, hakeza tıpkı organizasyonun tıpkısı mortocu dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının hele kendi jenerasyonundaki insanlar için hangi büyüklüğünde anlamlı olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diyerek bağırsak geçirmeden, şükretmeden geçemediğini anlatım eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi ki de olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin kadar şanslı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maalesef onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti bizzat imam hatiplerin konusunda karabasan üzere çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, kandırma odalarına bağımlı tutuldular, kadınlar başörtüsü sebebiyle birçok imkandan yoksun bırakıldı. Ama Recep Tayyip Erdoğan diyerek bire bir yiğit önder hatipli çıktı ve kamu bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun zaman ayrımlı bire bir iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla gelgel duyduğu bir devletin vatandaşlarıyız. Zaman imam dil cambazı okullarına, önder hatip öğrencilerine milletle birlikte devletin birlikte eş çıktığı benzeri ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden bundan sonra mortocu dil cambazı neslinin omzunda haddinden fazla elan iri, bati sorumluluklar var. Nedir o? Gelişigüzel açıdan benzer bir zürriyet olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine karşı üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, hesaplı ve teknolojik bağımsızlığı sağlamlaştırma edecek bir döl olmalarının sunma şişman hayali olduğunu söyledi.

“Canan gençler, şurası katiyen unutmayın” diye seslenen Vekil Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde gece gündüz çalıştığımız tıpkısı idealimiz var. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla eleştiri teknolojilerin yalnız pazarı değil, benzeri zamanda üreticisi olan tıpkı Türkiye’yi dayamak istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz tekmil çalışmaların merkezine bile gençlerimizi koyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, savunma sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bireşimli zekaya büyüklüğünde birçok alanda yaptıkları atılımlara gençlerin önderlik etmesini istediklerini vurgulayan Varank, vesile verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin bire bir sınırı olmadığına defaatle tanık olduklarını, bu başarıları gelişigüzel alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını esermek istediklerini, bunun için da çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının seçme aşamasında gençlere arz çağcıl imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada sentetik zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve feza eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde seçkin sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in bile bu amaçla kurguladıkları ayrıksı koskocaman bir projeleri olduğunu belirten Varank, “Özellikle ortaöğretim ve darülfünun çağındaki çoluk çocuk Teknofest’te dünyanın bildirme bakir uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara öz projeleriyle katılıyorlar. Özlük geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız çekicilik araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal birlikte Teknofest’te adı kalın mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Nazır Varank, gördüğü sayının ekli olmadığını, fakat bunun da artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım üzerine insan kaynağı kapasitesini imar etmek üzere yıpranmamış döl yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“yalnız başına öğrenme metoduyla çalışan dünyanın flaş yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda eğitim bilimi almaya başladı, bu çoluk çocuk çokça ferah birer yazılımcı olarak heveskâr hayata atılacaklar. Gine gençlerimizin veri ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Önceden çabucak Antalya’üstelik planlı Âlem Gözlem etkinliklerini Rum’nun başka illerine yaygınlaştırdık. Antalya’da, Diyarbakır’de, Van’da, Erzurum’dahi çokça serbest katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve gök teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine bindi oluyoruz.”

Türkiye’nin sunu balaban teknoparkının Enformatik Vadisi olduğuna işaret eden Varank, Bilişim Vadisi ile Türkiye’bile çığır açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların ilmî çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçkin alanda gençlerin beraberinde olduklarını artık birlikte hükümetler namına yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Uran ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik için ayrı bir antet oluşturduklarını ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi mensur edecek şümullü politikaları bu izleme çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı işler özellikle koyulmak için girişimcilik sürecinin seçkin aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, özellikle zinde müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER üzere yapılarla yenilikçi iş fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle haddizatında Türkiye’de tıpkısı gürecilik inşa ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine büyüklüğünde bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar bittabi haddinden fazla muhteşem amma bir tane başına yeterli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde arz kocaman hususlardan birisi girişimcilerin macerasız tıpkısı şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki sunu büyük soru işareti kendisine önümüzde duruyor. Biz üstelik icap zat kurduğumuz gerekse destek sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Lehçe Aşama Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde biz özlük envestisman fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu, ama değişik dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çok çalıştığını belirterek, “Beraber siyasa yaptık, savaşım yaptık ve zımnında Kartal ile olan iştiyak bağımız haddinden fazla farklı.” dedi.

Bu fonların birlikte Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok finansal desteğin kâin olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilişkin sunma şümullü ve aktüel bilgilere vurmak için “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini konuşma edilmesini başvuru etti.

“Kullanılmamış Türk markaları sezmek için cesur girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz kâfi ki yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin” diye, kapılarının rastgele antlaşma sonuna büyüklüğünde berrak olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası amacıyla çokça iri hedeflerin bulunduğu aktaran Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna bakarak çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çok henüz hızlı ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle küresel piyasalarda adından söz ettirecek eskimemiş Türk markaları nüfuz etmek üzere cesur girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin bile buyurduğu kadar rızkın 10’birlikte 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla abes bırakmadan, önceki gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp bilahare kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza devam edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları tehlikesiz olun bizi ziyadesiyle gururlandırıyor. Geçen yıl Türkiye’de erken girişim girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar yatırım aldı, bu yıl bu nicelik önceki 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Sabık sene Avrupa’bile oyun yatırımı alanında sunma fazla envestisman kayran şehir İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’dahi yer çok yatırımı ki almış diye bakıyorsunuz gene bir Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında en aşkın yatırımı almış.”

Vekil Varank, geçen gün Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yeni çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, öz şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 yabanlık ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonra birlikte, ego alelade şundan alım duyuyorum, ‘Biz bu sene 200 milyon liraya yakın kazanç ödeyeceğiz ve inşallah ego alacak rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegencecik bire bir arkadaşınız. 200 milyon dolarlık eklenmiş derece üretebiliyor. O arkadaşımız şurası söyledi, haddizatında hareket yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok muhteşem, ‘Ben 9 arkadaşımı de şirkete eş ettim, bütünü şu anda milyoner’ dedi. Gerçekte önümüzdeki dönemde katma değeri esasta sizin gibi gençler oluşturacak. Bizler de onun altyapısını hazırlamak üzere çalışıyoruz. Sükse hikayesini siz kızıl gençlerimiz yazacaksınız.” diye konuştu.

Varank, arsıulusal medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız gelgel araçlarından bahsettiği duyum olduğunu anlatarak, insansız hava araçlarının geliştirildiği ekibin gözyaşı ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun için ehemmiyet verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’dahi Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, sıra istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu kasırga verici işlere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın gelgel verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının peşi sıra Nazır Mustafa Varank, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Olgun Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise küşat konuşmasında, insanın ortamında bulunduğu doğaya engelleme ederek, firez ve uygarlık kurabilen yegane varlık olduğunu belirterek, insanın daha gür benzeri dünya için namütenahi aynı teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Gelişigüzel nefes alışta yenileniyor koyulmak kabilinden malumat, firez ve teknolojik gelişmelerin bile dem alıp verdiğini rapor eden Öztürk, “Günümüzde merkezi bire bir kavram yerine inovasyon terimiyle tabir edilen bu proses selen ve teknoloji reprodüksiyon, kayırıcı yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü endüstri devrimi namına adlandırılan ortamında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon adına ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Öztürk, çağın düşün yörüngesinin etrafında inovasyon, istişare, AR-GE, adım, dizayn, sürdürülebilirlik, bileşimli zeka, dijital kültür, robotlar, arttırılmış mahiyet, akıllı sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık bile serencam yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve mutluluk bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Icra Vekili Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki devir boyunca gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara açar olmasını, hedeflenen vukuf ve deneme aktarımının gerçekleşmesini, tam katılımcılarımızın bundan çokça yarar görmesini talep ederim.” dedi.

Bu arada, Yer Portföy ve Trampa İstanbul ana sponsorluğunda, KartalDernek marifetiyle düzenlenen “Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve feza sanayisinden defans sanayisine kadar ele alınacak paneller, yarın de devam edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önceki kadem dersleri ve yarışmalarla katılımcılara gür bire bir birikim yaşatması bekleniyor.

Share: