Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Uşak’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, F-16 uçakları ve paraşüt ekiplerinin sunduğu gösterilerle kutlandı.

Vali Turan Ergün, Yardımcı Havalimanı’ndaki programda yaptığı konuşmada, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Milli Mücadele döneminde yaşananlar ve işgallere cebin direnişi rapor eden Kuvayımilliye Hareketi’nin mümasil tarihin genişlik balaban zihin duraklarından olduğunu vurgulayan Ergün şöyle konuştu:

“Hep bu olaylar, benzeri milletin menfi koşullara karşın ‘Ya İstiklal evet Ölüm’ fikriyle harekete geçtiğinde neleri başarabileceği konusunda bizlere kat sayı teşekkül etmektedir. Bundan 100 yıl ilk mukaddes yurt topraklarımızı işgale girişen emperyalistlere karşı çokça yavaş ve kararlı bir uğraş verilerek güzel yurdumuz ve bu adamakıllı, bayrı şehrimiz düşman işgalinden kurtarıldı.”

Çeltek Şehremini Mehmet Şimşek bile 26 Ağustos bakımından işgalci güçlere serencam darbeyi yansımak, onları Anadolu topraklarından ebediyen aforozlamak üzere şişman taarruzun başlatıldığını hatırlattı.

Tarihlerin 30 Ağustos’u gösterdiğinde düşmanın yenmiş olduğunu, gösterilen kararlı duruşla nehiy girişiminin bertaraf edildiğini ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün ayrımsız el henüz gösterildiğini rapor fail Şimşek, “Elbette bu yalnız başlangıçtı. İşgalciler Uşak’a akıllıcasına kaçacak ve bu el 1 Eylül’dahi bu bayrı topraklarda kullanılmamış bire bir hezimete uğrayacaktı. Yengi silsilesi sürecek, Yunan ordusu 9 Eylül’birlikte denize dökülecekti.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra tekaüt gelgel miralay Emin Aldanmaz, Balaban Tecavüz kapsamındaki mücadeleyle ait bilgiler verdi.

Gelgel Kuvvetleri Komutanlığı paraşüt takımının gösterisinin peşi sıra, 6. Anne Tepkili Uçak Mahiyet Komutanlığından havalanan F-16 uçakları eylem uçuşu yaptı.

Etkinliğe AK Fırka Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Devir ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Küçük Asya Ajansının “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi” açıldı

Daha sonradan Vali Ergün, Belediye Başkanı Kıvılcım, milletvekilleri ve vatandaşlar, Rum Ajansının (AA) Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte hazırladığı 60 fotoğraftan oluşan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi”ni gezdi.

AA İzmir Havza Müdürü Ahmet Caner Baysal, sergi karşı hikmet verdiği tören düzeni üyelerine bu mücahede kapsamında hazırlanan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri” ünlü kitabı bergüzar etti.

Ilbay Ergün, AA muhabirine, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkürname ettiklerini belirterek “Küçük Asya Ajansı çalışanlarının çektiği adamakıllı fotoğraflar bizleri büyüledi. Bu resimleri imdi insana izah etmek, ne şerait altında bu eğitimlerin verildiğini, askerlerimizin ne şartlar altında savaşa hazırlandığını anlatmamız lazım. ” diye konuştu.

Kıvılcım birlikte sergilenen karelerin etkileyici olduğunu anlatım ederek “Kalaba mensuplarımızın baskı şerait altında ülkemizi saklamak amacıyla almış olduğu eğitimleri, yapmış oldukları mücadeleleri haddinden fazla iyicene tıpkısı şekilde anlatılmış, fotoğraflanmış. Bundan muhit bile Anadolu Ajansı’mıza Uşaklı hemşehrilerimizle bu sergiyi buluşturdukları amacıyla çokça teşekkür ediyorum.” dedi.

45 bin foto karesi arasından özel seçki

AA’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin mikro içi ve cızık ötesinde fariza fail birliklerine yönelik Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığı hususi iş kapsamında, 39 ışık muhabiri 60 mekanda 45 bin kare fotoğraf çekti.

Bununla gelişigüzel projede fariza alan 29 çekimci, su altı kamerası ve dron kabil bakir çocuk ekipmanlar kullanarak 600 saatlik hayat dolu görseller elde etti. 6 ay süren iş kapsamında 36 muhabir birlikte çalışmalara ilişik özel duyum hazırladı.Share: