Utku Yolu Kafilesi Uşak’ta

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galebe ve Yâd Yürüyüşü devam ediyor. Esbak akşam ezanı saatlerinde Çeltek şehir merkezine vasıl kafile, bugün ise Ulubey’e geçecek.

Iri Taarruz’un 100’üncü sene dönümünde ulusun bağımsızlığının simgesi Afyon Kocatepe’den yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi kafilesi, İzmir’e yürüyüşünü sürdürüyor.

Evvel Evrendede kamp alanından batıya ilerleyen  kafile, Banaz Kızılhisar’da bateri ve zurnayla karşılandı. Halas coşkusunu aynı 100 yıl evvel olduğu kadar köy halkıyla kutlayan barhana, çocuklara hikaye kitapları ve diskur armağan etti. Yürüyüşçüler kat süresince bölüt Türk bayrağı ve karakılçık buğday tohumu dağıttı.

Zafer Yolu kafilesi Yardımcı’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında Yunan Orduları Başkumandanı General Trikupis ve mahiyetindeki bağlantı komutanlarının 2 Eylül 1922’de Türk ordusuna konfirmasyon olduğu Çakmaklı Tepe’yi üstelik konuşma etti.  Halas Savaşı’nın seyrini değiştiren o destani günün anısına dikilmiş Göğem Utku Anıtı’nda Türk bayrağı açıldı. İstiklal Marşı okundu. Akşam Ezanı saatlerinde Çeltek kent merkezine vasıl kafile, zaman Ulubey’e geçecek.

SON DURAK CUMHURİYET MEYDANI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu bile katılmıştı. 400 kilometrelik Yengi ve Ihtifal Yürüyüşü’nün akıbet durağı, 9 Ilkgüz sabahı Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in kurtuluş törenleri olacak.

Share: