Uzmanından sezon geçişlerinin başlangıç ağrıları ile ilişkisine müteveccih kıymetlendirme

Medicana Avcılar Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Verimli Hezel, beklenenden elan yunak bir havanın, bireyin hızla su kaybetmesine faktör olabileceği gibi, antipatik bire bir havanın, hastanın duygulanımındaki değişimlerin üstelik rolü ile, özerk asap sisteminin galiba parçalarının daha çok/az çalışmasına faktör olabildiğini belirterek, “Hep bunlar temel ağrılarının tetiklenmesi üzere tam olabilecek sebeplerdir.” ifadelerini kullandı.

Medicana Keyif Grubu açıklamasına bakarak, mebde ağrısı günce performansımızı ve yaşamı az çok aksi yönde etkileyen ağrıların yeryüzü başında geliyor.

Temel ağrıları, hastalar eliyle umumi adına başın belli bir kısmında evet de tamamında tekâsüf hissi, zonklama, cıvıltı çarpması yahut ağrılı bölgede atmakta olan tıpkı yaradılış hissi kabilinden tıpkı çok şekilde tabir edilebiliyor.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Uzm. Dr. Cömert Küçümseme, bildirme kesif karşılaştıkları esas ağrısı çeşitlerinin gerilim kelle ağrıları ve migrenler olduğunu rapor ederek, bunların yanında zümre esas ağrıları evet birlikte paroksismal hemikranium gibi oldukça bulunmaz tanıdık bazı veca sendromlarının dahi kâin olduğunu aktardı.

Söz, “Mir ağrılarının çeşidine bakarak, bu ağrılarla münasebetli olduğu bildik genetik yeti, beslenme, likit kaybı ve stresör faktörler kabil sebeplere ek olarak gene bu ağrıların ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı aşina tıpkısı haddinden fazla çevresel etken birlikte tanımlanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevsim geçişlerine mecbur namına gelgel şartlarında ortaya çıkan basınç, ısı değişiklikleri ve buna mecbur olarak gerçekleşen albeni akımlarının, kâh hassas bireylerde, kasaba ve duygusal arasındaki dengenin bozulması anlamına geldiğini tamlayan Bayram, şunları kaydetti:

“Çevresel dengenin bozulması gövde homeostazını da etkileyerek, hassas beden dengesini bozabilir. Bu süreçlerin, genel olarak vücudun endojen adına balkı çeşitlerine karşı geliştirmiş olduğu gâh mekanizmaları etkilediği ve bozduğu düşünülür. Hava şartlarına alıngan olan bu kişilerin, çevresel gayrı faktörlere ve gövde açısından ‘normal yerine algılanmış ve akseptans edilmiş olan’ kamu faktörlerin değişimine cebin dahi eş şekilde hassas olmaları, buna bağlı yerine henüz düşük bir ağrı eşiği ile daha görgüsüz biçimde veca yaşamaları beklenebilir.”

Uzm. Dr. Koçak Söz, beklenenden daha ısıdam tıpkı havanın, bireyin çabucacık akarsu kaybetmesine faktör olabileceği üzere, itici tıpkı havanın, hastanın duygulanımındaki değişimlerin da rolü ile, özerk sinir sisteminin galiba parçalarının daha çok/bir iki çalışmasına amil olabildiğine belen ederek, şunları kaydetti:

“Bilcümle bunlar baş ağrılarının tetiklenmesi üzere ehliyetli olabilecek sebeplerdir. Bilcümle bu muhtemel sebeplere cebin başlangıç ağrısı aktif hastaların, bireysel tedbir kabul etme noktasında elan tetik ve kırılan olmaları, bedenin olası albeni değişikliği maruziyetini yer aza düşürmek için ceht sarf etmeleri gerekebilir. Buna analog alıngan zamanlarda tagaddi düzenine ekstra gayret sarfiyat edilmeli, nakit alımı artırılmalı ve dalgı hijyeninin tam olduğundan sakıncasız olunmalıdır.”

Share: