Vali Öksüz, muvaffakiyetli kursiyerlere sertifikalarını verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılı Kadın Çiftçiler Teceddüt Yayım Projeleri Programına, Kars İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü verilen “Şifalı Bitkiler Sağlıklı Ağyar ile Sahn Buluyor Projesi”nin envestisman ayağı ABC ile Yerel Yerinde ismi ile yürütüldü.

Kars’ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Sektörünün genişlemesi ve yaygınlaştırılması amacı ile Projenin yetişek ve yayım ayağının önceki etabı Kars Eşkal Büyük ve Siftinlik Boğatepe köylerinde gerçekleştirildi.

Öksüz, Tıbbi ve Aromatik Nebat Yetiştiriciliği Kursu’nu başarıyla tümler kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Ilbay/Belediye Başkan Vekili Türker Sahipsiz, Boğatepe Köyü’nde bozuk köy okulunun onarım edilerek Karye Yaşam Merkezi olarak vatandaşların değişik eğitimsel ve toplumsal etkinliklerin yapmalarının sağlanacağı binada bire bir bando incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamada bulunan Öksüz, “Boğatepe’bile olmaktan çokça iri mutluluk duyuyorum. Boğatepe köyü seçkin ant üretim bile var. Yaptığı çalışmalarla, faaliyetlerle gelişigüzel ant hem şehrimize, hem dahi ülkemize emsal olmuş nadir köylerden birisidir.

Şehrimiz Kars çokça cesim bire bir kent kültürel yapısıyla, tarihiyle kadim geçmişiyle ve tarımıyla hayvancılığıyla, turizmiyle seçme şeyi ile tıpkısı hep adına çok eke aynı site bizler bu şehirde olmaktan bu şehre bakım etmekten çokça şişman çalım duyuyoruz” dedi.

Boğatepe’ye kooperatife bağlı olan hanımların sertifika gelgel törenine karışmak için geldiğini anlatım fail Kimsesiz, “Köyümüzü ziyaret edelim ihtiyaçları varsa talepleri varsa onları bile dinleyelim istedik. Buradaki kök kahramanlar muvaffakiyet sahipleri kadın kardeşlerimizdir.

Bu tıbbi hoş kokulu bitkilerin ekimi muhafazası, pazarlanmasına büyüklüğünde bütün alanlarda eğitim faaliyetlerini Tarım İl Müdürlüğümüz yürüttü. Ekincilik Bakanlığımızda destekleriyle alay malay yürüttüğü tıpkı proje hem Boğatepe birlikte, hem Oğuzlu köyün birlikte, hem birlikte kasaba köylerde kursiyerlerimizi yetiştiriyoruz. Yetişek veriyoruz, tıbbi hoş kokulu bitkiler yönünden zaten bir zir bina var endemik nebatat yönünden çokça ensesi kalın benzeri şehiriz. Bunun üretimiyle gelişigüzel inşallah eskimemiş ayrımsız üretim alanı nail olacağız. Hem köyün ve ailelerin bütçesine yardım sağlamış olacağız. Hem de burada üretimi destekleyerek inşallah burada dahi ayrımsız istihsal üssü oluşuk olur diye düşünüyoruz. Bizlerde onun amacıyla elimizden gelen desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.

Fakir, “Eğitimden bilahare esas gelişim üretime gelecek. İnşallah istihsal sürecinde birlikte bizler rastgele cins desteğimizi sizlere sürdüreceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Bütün amacımız vatandaşımız üretici olsun üretsin, bizde onları destekleyelim. Hem ekonomisine katkıda bulunsun, hem bile üretici aynı vatandaş olmanın gururunu hazzını yaşa istiyoruz.

Köylerimize elimizden geldiğince lazım enfrastrüktür gerek diğer hizmetler yönünden elimizden geleni yapıyoruz, artık bile yapmaya bitmeme edeceğiz. Sizleri dahi dinleyeceğiz bu manada inşallah eksiklikleri gücük müddet içerisinde tamamlaya himmet ederiz diyerek düşünüyorum.

Ben hep kursiyerlere eğitime katılan bütün hanımefendilere bire bir kez henüz teşekkür ediyorum. Sıhhatli olsunlar bitmeme ettiler kursa başarılı oldular şehadetname kazanmaya türe kazandılar. Sizler kâfi kim üretin sizler yeter ki mücahede edin arz nazik destekçiniz biziz, sizleri tek antlaşma boydak bırakmayız. Yeter kim sizler aktif olun, bizde bindi verelim.

Boğatepe doğrusu peynir üretiminde Kars’ta tıpkısı muvaffakiyet hikayesi yazmış köy bu sükse hikayesini bile inşallah tıbbi hoş kokulu bitkilerde dahi onların üretiminde dahi göstereceğine candan inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Milli Terbiye Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Modülünde düzlük düz Tıbbi ve Aromatik Nebat Yetiştiriciliği Kursunda Tıbbi Bitkilerin Yetiştiriciliği, işlenmesi ve muhafazası öğretildi. Kurs Süresi 72 saat yerine gerçekleşti. E koskocaman sisteminde toplanmış 21 kursiyer referans yaptı. 21 kursiyerin 18’i devamlılık durumundan ve kurs kat sınavından liyakatli namına şehadetname almaya doğruluk kazandı. 18 Kursiyerden 15’nin sertifikasını alırken, 3 kursiyer ise belgesini Ilk Teşrin ayında algı. Kursiyerlerin sertifikaları Vali Bikes ve ilgili hava müdürlerince verildi. – KARS

Share: