Van Gölü’nde 32,2 metre uzunluğunda mikrobiyalit görüntülendi

Van Gölü’nün Altınsaç bölgesinde Akarsu Şeş Fon Yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından 32,2 metre uzunluğunda mikrobiyalit görüntülendi.

Daha evvel bire bir bölgede ekibiyle yürüttüğü çalışmalarda 23 metre uzunluğunda dikitleri tespit fail Ceylan, bu defa dahi 32,2 metre uzunluğundaki mikrobiyalitin (stalagmit) yanı sıra bunların oluşumunu sağlayan ve dipten mevrut lezzetli su çıkışlarını birlikte kayıt altına aldı.

Ahu, AA muhabirine, “Van Gölü mercanları” dedikleri mikrobiyalitlerin göldeki ekosistem açısından mefret olduğunu söyledi.

Altınsaç bölgesinde 3 sene önce yürüttükleri çalışmalar sırasında 23 metre uzunluğunda mikrobiyalit bulduklarını anlatan Ahu, tıpkı bölgede ve Van Gölü’nün bir nice noktasında çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekiplerinin yetişek dalışı sırasında söz konusu mikrobiyalitin ayırt edildiğini tamlayan Ahu, şöyle konuştu:

“Bu durumdan malumat sahibi olunca bölgeye gelerek faaliyet yürüttük. Göle daldığımızda grup kendisine eskimemiş aynı keşfe elan imza attık. Peş noktası 32,6 metre olan, satıh aralığı farkını çıkardığımızda 32,2 metre boyunda kullanılmamış mikrobiyaliti anahtar altında aldık. Şu anda Van’üstelik, dünyada anahtar altına alınan ve belgelenen yeryüzü büyük mikrobiyalit bu. Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı dalgıçlarının eğitim dalışları sırasında rastlanılan mikrobiyaliti, Van Diving Edremit Dalış Okulu eğitmenleri ile Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Çelikel ile görüntüleyerek tarihe tıpkı çepel düştük. Yüzeyde 23 etap olan akarsu sıcaklığı dipte 6 basamak olarak bilgisayarımıza kayıtlandı.”

“Van’a çok nazik katkısı olacak”

“Su altı peribacaları” yerine adlandırılan mikrobiyalitlerin oluşumuyla ilişik bilgiler veren Ahu, bu yapıların dinç organizmalar olduğunu vurguladı.

İnsanların mikrobiyalitleri taş zannedebildiğini kaydeden Ahu, “Taş olsa büyüyemez. Buna ‘Van Gölü mercanları’ diyoruz. Bunlar büyüyen canlılar ve Van Gölü amacıyla çok balaban. Mikrobiyalitler dünyada bile çok önemi. Birçok ülkede araç altına alındı amma Türkiye’da mikrobiyalitlerin olduğu biricik yer Van Gölü. İnsanlar üzere bu cazibeli. İçlerinden tatlı su kaynakları çıkıyor, bunları bile görüntüledik. Bu zümre şeyler bizi heyecanlandırıyor. Bu gelişmeden sonra dalış amacıyla çokça sayıda eş buraya gelecek. Bu de Van üzere balaban benzeri yardım olacaktır.” ifadelerini kullandı.



Share: