Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 eğitim tedrisat yılı başladı.

Van’dahi Yüzün Sene Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Çocuk Van Anaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 mektepli ve 17 bin 896 öğretmen dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin peşi sıra mütekellim Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı, bakir yetişek-tedrisat yılının iyi olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata bacanak bire bir çevrimli olduğunu tamlayan Balcı,”Asli görevimiz, eğitim bilimi camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri açmak, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara apotr olmaktır. Bunları yaptığımız zaman memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine katkı sağlamış oluyoruz. Terbiye-talim bir numaralı meselemizdir. Umum gücümüzü, devletimizin ve milletimizin umum imkanı, yetenek ve potansiyelini yetişek camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diye niteleyerek konuştu.

Milli Yetişek Bakanlığı Ana Eğitim Bilimi Umumi Müdürü Tuncay Morkoç ise vekâlet namına bu sene meslek öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden yoksun kalmaması hedefi doğrultusunda faaliyet yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden zaman itibarıyla 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 ana sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu sene ekol öncesi eğitiminden faydalanan bala sayısı bire bir esbak yıla göre 659 bin artmıştır. Bu çocukları bire bir yıl içre sınıflara yerleştirmek, sarıklı, malzeme vermek. Bunların kâffesi iri işlerdi. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Balaban iller ortada yer alan Van’daki okullaşma oranını yüzdelik 98’lere kadar çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkürname ediyorum. Bizler amacıyla çalım donör tıpkısı levha. Bundan ahir hedefimiz yalnız 5 yaşındaki dallar değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı da sunu erken yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli üstelik üniversitelerin topluma önderlik ika, sefer tayin, tetikleme görevlerinin olduğunu tabir etti.

Üniversite kendisine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen ayrımlı nitelikte etkinlikler düzenlediklerini nâkil Şevli, “Henüz güvenli bire bir geleceğin inşasında üzerimize düşeni yapma kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe sağlam adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz kim onların adi yaşlarda attıkları herhangi bir makul kadem, geleceklerini, zımnında geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz kim erken yaşlarında onlara vereceğimiz gelişigüzel yetişek çocuklarımızın potansiyellerini henüz kayırıcı seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin ardından sınıfları musahabe ederek, öğrencilerle sohbet etti.

Programa, DÜRÜST Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Açıkgöz Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Münevver, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Şehremini Salih Saf, öğretmenler, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda veli katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin mektepli, kullanılmamış eğitim tedrisat yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet Altını İlk ve Ortaokulu’na mevrut öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan bilahare sınıflara alınarak evvel derslerine başladı.

Okulu müzakere ederek öğrencilerin heyecanına ortak olan İl Milli Yetişek Müdürü Bilal Iyi, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle yeni eğitim sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların değişiklikler ve onarımının yapıldığını nâkil Gani, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, hep 1 milyon 130 bin kaynak mektup ve öğüt kitapları devletimizin imkanları sebebiyle, tüm aynı şekilde öğrencilerimizin masalarının üzerine konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın kamu ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın özellikle ekol öncesi eğitime erişimlerini tezyit etmek için dayanılmaz ayrımsız yatırım yapıldı. 2022-2023 yetişek tedrisat yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, terbiye camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 yetişek öğretim yılının başlamasıyla el genelinde 87 bin 820 mektepli dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Yetişek Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, yer genelindeki 743 okulda öğretim yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz hazır. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üstünde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 mektepli ve 6 bin 400 öğretmen yaz tatilinin peşi sıra okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda planlı törende konuşan Vali İlker Gündüzöz, eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kentte makro yatırımların yapıldığını tamlayan Gündüzöz, “Bütünü bizim gençlerimiz, çocuklarımız için. Muş, Türkiye’de arz gailesiz nüfusa erbap 5 ilden biri. Bugün dershane başına mektepli mevcudumuz ayrımlı derecelerdeki okullarda çok âdeta sapmalar gösterse üstelik adi fevk 16 civarında.” dedi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enver Kıvanma de günün mana ve önemine ait yaptığı konuşmada mülk genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını tabir etti.

Okula eskimemiş başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle serencam bulan törene Şehremini Feyat Asya, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Mehmet Son Teşrin Evliya, Vali Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, hava amirleri ve veliler katıldı.Share: