Van-İran sınırında mensur edilen güvenlik duvarının 64 kilometresi tamamlandı

Kesintili göçmenlerin sınırdan yasa dışı geçişlerini önlemenin beraberinde kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızmasını çalmak amacıyla Türkiye- İran sınırında düzenlilik duvarı, kullanılmamış kulelerin inşası ve trap kazma çalışmaları devam ediyor.

İran ile en uzun sınıra ehil Van’da, sınırdaki asayiş önlemlerini üst düzeyde markajcı asayiş güçleri, zırhlı araçlarla yaptıkları karakol faaliyetleriyle son hattını daima kontrol altında tutuyor.

Harekete duyar sensörler, termal kameralar, geceleyin görüşlü dürbünler ve insansız çekicilik araçlarıyla teknolojinin mecmu imkanlarını kullanan asayiş güçleri, tespit ettikleri gayrikanuni faaliyetleri çabucak müdahaleyle engelliyor.

İnsansız çekicilik araçları ve optik kulelerle daim nezaret altında tutulan 295 kilometrelik çizgi hattında ihalesi yapılan 164 kilometrelik bölümün 64 kilometresinde cidar çalışmaları tamamlandı. 7 yüklenici firma tarafından sürdürülen çalışmalarda 283 kilometre dahi trap kazıldı.

Sınırdaki, haberleşme ve dikiz kalkmak amacıyla 103 elektrokardiyografi gözlükçü kuleden 51’i tamamlandı, 52’sine hareketlilik aktarım hattı hava işlemleri sürüyor. 72 lego ve 45 monoblok kulenin inşaatının bile bodur süre içinde tamamlanmasıyla toplanmış 220 kuleden sınır hattının daim kontrol altında tutulması planlanıyor.

İnşaatı tamamlanan 64 kilometrelik güvenlik duvarının 55 kilometrelik bölümüne iki ve üç mesafe şeklinde jiletli lif çekildi.

“Icraat hızlandı”

Yapı Yeri şefi inşaat mühendisi Menderes Cengiz, AA muhabirine şita öncesi çalışmaların hızlandığını söyledi.

Ağrı’dan Hakkari’ye kadar olan sınırda faaliyet yürüttüklerini anlatan Cengiz şunları kaydetti:

“Hududun güvenliği için icraat serian bitmeme ediyor. Tıpkı yandan hendekler kazılıyor aynı yandan üstelik cidar örülüyor kez ve kule yapılıyor, lif belik çekiliyor. Yüzlerce personel ve aksiyon makinesiyle icraat yürütülüyor.”

Share: