Van’da CHP Heyetinin Mülakat Ettiği Mahalle, 15 Sene Sonra Suya Kavuştu

İSHAK ESMER

Van’ın Edremit ilçesinde 15 yıldır içme suyu şebekesi bulunmayan Süphan ve Yeni Mahalle’dahi incelemeler eden CHP heyetinin çağrısının arkası sıra Büyükşehir Belediyesi’ne sadık Van Su ve Lağım Döşemi İdaresi (VASKİ) ekipleri, Yeni Mahalle’dahi içme suyu şebekesi çalışması başlattı. Mahalle sakini Emniyetli Şipal, “CHP buraya mevrut, bize akarsu getirmiş, Tanrı razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz hiç yoktu zaten, teşekkürler” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Cihangir İslam ile PM üyeleri, geçen hafta tıpkısı seri musahabe üzere Van ve Hakkari’ye gelmişti. CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal ile Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nden oluşan bir ekip, Edremit ilçesine vabeste Süphan ve Kullanılmamış Mahalle’üstelik tarihi Şamran Kanalı’nın olduğu bölgede incelemelerde bulunmuş ve burada yaşanan su sorunu için yetkililere davet yapılmıştı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne vabeste VASKİ ekipleri, bu çağrının arkası sıra Kullanılmamış Mahalle’birlikte içmece suyu şebekesi çalışması başlattı.

“İKTİDARIN ÇALIŞMASINA SEFER AÇACAĞIZ”

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve partililer, yapılan çalışmaları durumunda başlamak için zaman mahalleye geldi. Bedirhanoğlu, CHP’nin temel muhalefet görevini her koşulda ve şartta yerine aktarmak üzere çalıştığını belirterek, “CHP heyeti olarak, vatandaşın yekpare sorunlarına talibiz, bu sorunların çözülmesi amacıyla anne ihtilaf görevimizi her koşulda arkadaşlarımızla bu arada yerine getireceğiz. Sorunları Meclis’e, kamuoyu gündemine taşıyacağız. Görevimiz gereği da iktidarın çalışmasına sefer açacağız” dedi.

“HAL SAHADA”

CHP Edremit Avrat Kolları Başkanı Perihan Günay ise “Edremit’in çoğu mahallesinde akarsu sorunun olduğunu söyleyebilirim. Bu sıkıntıları fora etmek için halkla uygun diyalog, çözüm sahada diyoruz. Teker teker kapıları çalışıyoruz. Bu sorunları ilkin birlikte biliyorduk, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal Satma, esen olsun buraya geldi. Ertesi periyot borular döşendi, çalışmalar yapıldı, bu bile bizi sevindirdi. Tığ, çabucak halkın beslemek için çabalıyoruz” diyerek konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ŞÜKÜR SUYUMUZ GELDİ”

Mahalle sakini Perihan Sayyiğit de “Tığ, 8 yıldır bu mahallede yaşıyoruz. Yolumuz, suyumuz yoktu. Tanrı sizden ve onlardan razı olsun, suyumuz geldi. CHP saylav, mahalle ziyaretinde bize de geldiler. Mahalledeki eş, çocukların sorunlarını kerte ettiler. Tığ üstelik anlattık, ‘Suyumuz, saf gazımız ve servisimiz yok’ dedik. Haddinden Fazla şükür suyumuz geldi. Tankerle akarsu ihtiyacımızı gideriyorduk, emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

Emin Şipal ise “CHP buraya mevrut, bize su getirmiş, Tanrı razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz tek yoktu doğrusu, teşekkürler” diye niteleyerek konuştu.Share: