Van’da HDP İl Başkanlığı önünde eylem işleyen ailelerin sayısı 34’e yükseldi

Van’bile çocuklarına telaki ümidiyle HDP memleket başkanlığı uğrunda eylem fail ev sayısı 34 oldu.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul markajcı aileler, partinin iklim başkanlığı önünde yaptıkları eylemlerine bu hafta birlikte devam etti.

Ağabeyi 2014 yılında kandırılarak dağa götürülen Şahin Sağ bile ailelere destek vererek eyleme katıldı.

Cumhuriyet Caddesi’nde benzeri araya gelen aileler, “Şehitler layemut, vatan bölünmez”, “Şehidime tuşe, onlar bize birey”, “Anneler HDP’yi lanetliyor”, “Döl nöbetindeyiz”, “Bundan Sonra kâfi, yakamızdan düşünüm”, “Çocuklarımız kimsenin piyonu mümteni” ve “Van anneleri zürriyet nöbetinde” kayıtlı dövizler taşıdı.

HDP ve terör örgütü PKK aleyhine sav söz atarak HDP İl Başkanlığı önüne kadar revan aileler, çocuklarına teslim olmaları çağrısında bulundu.

Hakkari’den gelerek ağabeyi üzere eyleme katılan Delicesine Esen, “Ağabeyim 2014 yılında, 14 yaşındayken HDP aracılığıyla okuldan kaçırıldı. Onun için buradaki eyleme katıldım. Sonuna büyüklüğünde buradayım. Buradan ona fikir gönderiyorum, beni duyuyorsan gel tasdik ol. Devletin şefik kollarına sığın. Seni oralarda kandırıyorlar. Annem, babam perişan oldu. Gel doğrulama ol.” dedi.

Eşinin kardeşi için HDP önünde gösteri fail Aynur Aslan ise 2 yıldan bu yana ailelerin evlatlarına kavuşması üzere eylemlerini sürdürdüklerini belirtti.

Herkesin evine, yuvasına, asıl babasına dönmesini istediklerini anlatan Aslan, “25 yaşındaydı, üniversite okuyordu. Mühendisliği kazanmıştı. Kandırıp götürdüler, dağa çıkardılar. Burada demin mesleğini, hayatını kurmuştu. Okumuştu aynı yere ayrılmak istiyordu. Kandırdılar götürdüler, eline silah verdiler. Ondan tek isteğimiz gelsin, yuvasına dönsün, hayatını kurtarsın. Dağlarda ayrımsız şey kazanamazlar. Hep gençler gelsin. Bire Bir tek Fatih için demiyorum bütün giden gençleri çağırıyorum.” diye konuştu.

Share: