Van’da kadınlar, Van Gölü’ne dikkati kabul etmek için yürüyor

Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğaseverler, Van Gölü’ne dikkati eksiltmek için 8 Mayıs’ta başlattıkları yürüyüşü sürdürüyor.

Van Gölü’ne dikkati bürümek ve ati nesillere henüz temiz bırakılmasını keşfetmek üzere göl çevresindeki 430 kilometrelik yolda başlatılan “Van Gölü için kadınlar öncülüğünde yürüyoruz” etkinliği devam ediyor.

Tuşba ilçesine vabeste Canik Mahallesi’nde bire bir araya mevrut topluluk üyeleri ve doğasever kadınlardan oluşan kol, Van YYÜ yerleşkesine kadar tabanvay etkinliğin 12. etabını tamamladı.

Dernek başkanı Erdoğan Özel, AA muhabirine, Van Gölü’nün korunması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla türlü etkinler düzenlediklerini söyledi.

Göl çevresindeki 430 kilometrelik yolu kadınlar öncülüğünde yürüyerek farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını tamlayan Hususi, “Şu an 12. parkuru tamamladık. Değme parkurda 35 kilometre nöbet yürüyoruz. Yaklaşık 400 kilometreyi tamamlamış olduk. Etkinliğimiz çıban noktamız olan Edremit ilçesinde sonlanacak. Akıbet iki parkurumuz kaldı.” dedi.

Gölün güzelliklerini eksiksiz dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten Özel, şunları kaydetti:

“Van Gölü sınırlanmış ayrımsız havza. Zaman geçtikçe kirleniyor. Bu kirliliğin önüne terk etmek gerekiyor. Kirliği gölün etrafında yaşayanlar olarak maalesef bizler yapıyoruz. Kadınlarımız öncülüğünde Van Gölü etrafını yavaş yavaş dolaştık. Sayımız zaman zaman 20 bazen üstelik 200 oldu. İlgi ve paydaşlık çokça faziletkâr. Van Gölü’nün daha akman ve gökçe kalmasını istiyoruz. Apayrı gölümüz yok, sahip çıkmamız gerekiyor.”

Yürüyüşe katılan Leyla Helvacı ise farkındalık tasarlamak üzere etkinliğe katıldıklarını ifade etti.

Gölün akman kalması için herkese fariza düştüğünü anlatan Helvacı, “Van Gölü çevrim geçtikçe kirleniyordu, küçülüyordu. Van’a aşık biri yerine bu kapsam beni üzüyordu. Bunun amacıyla etkinliğe katıldım. Sert zeminde, asfaltta çapmak çok print. 12. etabı tamamladık. Van’a ulaştık. Bu süreçte haddinden fazla altın insanlar tanıdım. Birbirinden domuzuna arkadaşlıklarım oldu. Yağmurda, rüzgarda, gündüz altında beraber yürüdük. Van Gölü’ne hep birlikte erbap çıkmalıyız.” diye niteleyerek konuştu.Share: