Van’da nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili andık meftun yerine bulundu

Gürpınar ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili sırtlan arazide ölü bulundu.

İlçeye kısaca 10 kilometre uzaklıktaki Çakınlı Mahallesi kırsalında tarlada çalışan vatandaşlar, su kaynağına mail noktada bir karışık hayvanın öldüğünü gördü.

Haber verilmesi üzerine mahalleye mevrut Natür Himaye ve Milli Parklar görevlileri, silahla vurulduğunu belirleme ettikleri hayvanın, çok nadir görülen tahrilli andık olduğunu belirledi.

Numune alıp Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Aşılanmamış Hayvanları Esirgeme ve Rehabilitasyon Merkezine gönderen takım, bölgede eksantrik sırtlanların olup olmadığını belirleme için fotokapan kuracak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Arslan, AA muhabirine, Van Gölü Havzası’nda himaye çalışmaları sayesinde sonuç yıllarda hayvan popülasyonunun arttığını söyledi.

Sırtlanların nadir görülen türlerden olduğunu anlatan Aslan, “Natür Dulda ve Milli Parklar görevlilerinin aldığı numuneler merkezimize geldi. Genetik adına çalışmalar yapılacak. Sırtlanlar genellikle Asya ve Anadolu’da yaşarlar. Akıbet zamanlarda Anadolu’da ışık karelerine yansımakta. Bu hayvan hem nesli tükenmekte olan hem birlikte âdem ile teması çokça tutkun. Nadir görülür ve oyuklarda yaşarlar.” diyerek konuştu.

Kemirgen ve leşlerle beslenen çizgili sırtlanların üreme vaktiyle bazen eş fertleriyle kadro halinde görüldüğünü belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Van Gölü Havzasında daha önce sırtlan görüldüğü yönünde duyumlar almıştık. Geberik bulunması burada yollu sırtlanın yaşadığını gösteriyor. Ölüsünün bulunduğu kayran sırtlanların yaşamına uygundur. Doğa, bilcümle canlıların ayrımsız arada yaşamasıyla fena hâlde. Doğayı ve bu canlıları müzaheret etmek lazım. Bu hayvanların nesli tükeniyor. Çok özel hayvanat. Bundan etraf ekolojik dengeyi, natürel mirası evvel günkü kabil arkalamak gerekir. İlerleyen dönemde çokça sırtlan ailesi görebiliriz.”

Mahalle sakinlerinden Sayim Polatşanlıoğlu ise, “Beş Altı nöbet hayvanı hareketli gördük. Beş Altı posta da hayvanlarımıza saldırdı. Son namına ölüsüyle karşılaştık. Evvel domuza benzettim sonraları belgesellerden gördüğüm amacıyla sırtlan olduğunu anladım. Ekiplere malumat verdik. İlk kat bu kadar yakından gördüm.” ifadelerini kullandı.Share: