Van’da sonuç ve göveri hasadı üreticinin yüzünü güldürdü

Van’ın Tuşba ilçesinde göveri ve meyvedeki verim çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Van’üstelik kış ve ilkbahar mevsimlerinin yağışlı geçmesi, ekincilik ve hayvancılığa müspet yansıdı. Özellikle tarımda elde edilen verim çiftçilerin yüzünü güldürdü. Sebze ve meyvede yaşanan verimin tezgahları bereketlendirdiğini belirten çiftçiler, bunun dolaylı namına vatandaşların ceplerine birlikte yansıdığını söyledi.

Tuşba’nın Alaköy Mahallesi’nde kısaca 20 yıldır sebze ekerek geçimini sağladığını belirten Reşat Tarlan isimli rençper, “150 dönümlük benzeri arazide biber, domates, patlıcan, kavun ve karpuz özellikle görünmek için bir nice sebze üretimini gerçekleştiriyorum. Rabbime çokça şükür emeğimiz boşa gitmedi. Bu sene özellikle hastalıktan ekolojik ortam başımız dertteydi. Fakat Tuşba Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün destekleriyle hastalıkla savaşım kalburüstü geçti. Şu an hasat dönemindeyiz. Çok şükür ürünlerimizde tıpkısı takı yok” dedi. Tarlada haftalık 150 kişinin çalıştığına değinen Tarlan, “Bir ülkede üretim olmuyorsa o devlet batmaya mahkumdur. Halkımıza, milletimize desteğimiz olsun diye üzerimize sakıt değme şeyi yapıyoruz. İleriki süreçte ayrımsız ser projemiz var. Hedefimiz henüz birlikte büyümektir” ifadelerini kullandı.

Yol kenarına kurduğu tezgahta vatandaşlara örgensel yayın satışını gerçekleştirdiklerini belirten Nusret Demirhan isimli dikici ise “Müşteriler kaliteye önem verdikleri üzere buraya geliyorlar. Ürünlerimiz hem nitelikli hem ucuzdur. Burada 11 cins biber, 4 asıl domates, 2 kök malumatsız, hıyar var. Ayrıca alelhusus turşuluk için ürünlerimiz var. Burada bölüt hizmet ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Yol kenarına kurulan tezgahlarda sebze kayran vatandaşlar birlikte, tüvana sebzeyi henüz gergin almanın avantajını yakaladıklarını söylediler. – VAN

Share: