Vanlı dağcılar 9 günde 4 zirve yaptı

Vanlı dağcılar 9 günde 4 doruk yaptı

VAN – Düzlük Tabiat Sporları Kulübü üyeleri, 9 günde Van, Bitlis ve Ağrı sınırları içerisinde mevcut Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü, Süphan Dağı ve Veca Dağı’nda doruk yaptılar.

Düzlük Natür Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan başkanlığında 11 yabanlık kol, 9 günde 4 doruk ve 33 kilometre Nemrut Krater Gölü çanağı dönerek tıpkısı öge imza attı. Dağcılar evvel namına Van sınırları içerisinde kâin 2537 rakımlı Artos Dağı’na tırmandılar. Henüz sonra Bitlis sınırları içerisinde kâin 2925 rakımlı Nemrut Dağı ile 4058 rakımlı Süphan Daı’na tırmandılar. Sonuç namına ta veca sınırları içerisinde kâin ve Türkiye’nin çatısı adına adlandırılan 5137 rakımlı Veca Dağı’na tırmandılar. 9 günde 3 el 4 doruk özne Saha Huy Sporları Kulübü üyeleri, 33 kilometrelik Nemrut Krater Gölü çanağı dönerek bir mebde imza attılar.

Konu ile ilişkin izah işleyen Meydan Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan, 9 günde 3 devlet 4 doruk yaptıklarını bu kip tırmanışı başarıyla mütemmim arkadaşlarını canı içten tebrik ettiğini söyledi. İlk tırmanışlarını 20-21 Ağustos tarihinde 3537 rakımlı Artos Dağı’na gerçekleştirdiklerini ifade fail Demez, “ikinci tırmanışımızı ise 22-23 Ağustos tarihinde 2925 rakımlı Nemrut Krater Gölü’ne yaptık ve 33 kilometrelik çanağı dönerek ayrımsız umde imza attık. Üçüncü tırmanışımızı ise 24-25 Ağustos 4058 rakımlı Türkiye’nin yer erdemli 3 dağı olan Süphan Dağı’na gerçekleştirdik. Sonuç adına ta 27-29 Ağustos Türkiye’nin sunma faziletkâr dağı olan 5137 rakıma ehil Dert Dağı’na tırmanışımızı gerçekleştirdik. 9 günde 4 şahika ve 33 kilometre Nemrut çanağını göstermek tabii zordu amma biz zoru başardık” dedi.

“Artos Dağı etekleri kirlilikten geçilmiyor”

Liyakatli ve haddinden fazla fena hâlde tıpkısı trans tırmanışı gerçekleştirdiklerini tabir eden Demez, “Mutluyuz, ancak hele Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü ve Dert Dağı bizim bu mutluluğumuza röfle düşürmüştür. Birincisi Artos Dağı’nda ayrımsız maraton düzenlendi. Bu maraton sunturlu düşünüm, evire çevire us. Van’ın tanıtımı üzere bereketli ayrımsız önem sunma değer. Dağcılık hesabına düş donör. İyi fikirler evire çevire olan şeyler akla yatkın yapıldığı ant evire çevire peki. Adamakıllı efkâr doğru olmadığı zaman güzelliğini, iyiliğini yitirmiş evet. Bu maraton Van’ın tanıtımı amacıyla imge vericidir. Ancak maraton adına on paralık kimsenin dağlarımızı doğamızı telvis hakkı yoktur. Maraton güzergahında haddinden fazla ötede şekilde plastik bant şeritler, kıtipiyoz çalılara, cılız otlara, yerdeki taşlara bağlandığını ve çokça sayıda rüzgarın savurduğu plastik levhalar gördük. Birçoğunu toplama imkanımız oldu. Güzergahta bire bir çoğunu topladık amma ya bizim görmediklerimiz, rüzgarının savurup götürdükleri ve gitmediğimiz rotada neler kaldı onu da bilmiyoruz. Artos Dağı maratonu güzergah belirlemede makbul malzemeler vakit kaybetmeden doğaya çöp namına kaldı. Güzergahı belirleyen erler bıraktığınız çöpleri toplaması da bilin. Artos Dağı maratonu Van’ın tanıtımı üzere haddinden fazla güzeldir Van yerine Van Büyükşehir Belediyesini bu icraat dan çevre tebrik kartı ediyoruz fakat güzergah çalışmalarında geride çokça yararsız bırakan bireyleri bile kınıyoruz. Maraton adına dağlarımızı kirletmeyin telvis saf kalsın” dedi.

“Şüphan Dağı’ndaki buzullar eriyor”

Nemrut Yanardağ Ağzı gölü Türkiye’nin arz balaban ve dünyanın ikinci şişman krater gölü olduğunu anımsatan demez, “Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çöpten geçilmiyor. Yerel belediyeler görevini yapmalı ve Nemrut Yanardağ Ağzı Gölün kenarında çöpleri imha etmelidir. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü kenarına cereyan etmek istenen beton yığınları murafaa durdurma kararı aldığı halde yıkıp yerinden kaldırılma kararı var iken hala beton yığınlarının öğün kenarında durduğuna şahit olduk. Bu konuda sınırlı olan gurur ve kuruluşlar bu beton yığınlarını derhal kaldırmalıdır. Nemrut Krater Gölü eskimemiş kalmalı. Kirletmemek bozmamak bilinciyle akım etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin bildirme faziletkâr 3. dağı olan Süphan Dağı’ndaki buzullar erimiş durumda. Zirvedeki göller bir göl dışında tamamen kurmuştur. Bu de keder vericidir” diyerek konuştu.

“Ağrı dağı tırmanışlarında teftiş namevcut”

Veca Dağı tırmanışlarının 3 gün sürdüğünü tabir eden Demez, “27 Ağustos’ta Van’dan akıntı ederek bire bir çevrim süresince 3200 kampına ulaştık. 28 Ağustos’ta 4200 kampına dinlenme kampı kurduk. 29 Ağustos gecesi ise 02.00’da zirveye debi ettik. 4 saat 5 zaman zirveye ulaşan ekibimiz kestirmece 2 saat zirvede ant geçirdikten sonra benzeri devir içre Van’a döndük. Dert Dağı sorunlar dağı haline gelmiştir. Kamp alanları çöpten geçilmiyor. Bazen gruplar dinlenme kampı alanlarını parsellemiş kendilerini emare yerine tutmayanları hakaret ediyor başkaca hücum yapılmaktadır. Birçok kayırıcı sömürülüyor. Tabii işini gür fail dinlenme kampı sahipleri da vardır, ama umumi adına liyakatta hoşgörüden ırak bir tekebbür sergilenmektedir. Giden gruplar kimlerin götürdüğü, pekâlâ bire bir araç yapıldığı bilinmiyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu bu konuyu gözden geçirmeli. Giden gruplar rehberler eşinle gidip gitmediği kolluk kuvvetlerince denetim altına alınmalı. Revan grupların listeleri kolluk kuvvetlerine doğrulama edilmeli ve dönüşlerinde doğrulama edilmelidir. Kösemenlik üstüne tecrübesiz şahıslar gruplara delalet etmektedir. Vuzuh transfer işleri, kamp işleri herkes yapabilmeli. Ancak şahika tırmanışı üstüne kösemenlik yapacak kişilerin muhakkak dağcı rehberinin olması gerektiğine inanıyoruz. aksi hâlde sorunlar elan de büyüyecektir. Balkı Dağı Türkiye’nin çatısı. Buzullar eriyor, küresel ısınma insanlığın ve yaşamın sonu olacak. Kendi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Çılgın sıcaklardan ekolojik ortam adı küresel ısınma dediğimiz Dert Dağı’ndaki buzulları namevcut ediyor. Ardahan tarafı olan Maşrık ve Güney kısımları buzullar tamamen erimiş durumda. Özen edelim kişi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Doğaya sahip çık geleceğini koru kirletme saf kalsın” şeklinde sözlerini tamamladı.Share: