Veca politika haberi: Eğitim Bilimi Ayrımsız-Sen Dert Idarehane Başkanlığına Süleyman Gümüşer seçildi

Eğitim Bilimi Bire Bir-Sen Veca Şubesi 7. Dümdüz Genel Yerleşmiş gerçekleştirildi. Fiks Menü ile gidilen seçimlerde Süleyman Gümüşer başbuğ seçildi.

Halk Yetişek Merkezi salonunda planlı Yetişek-Ayrımsız-Sen 7. Macerasız Umumi Yerleşmiş saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Meclis oluşması, ruzname maddelerinin okunmasının peşi sıra günün mana ve önemini belirten konuşmasını işleyen başkan adayı Süleyman Gümüşer, “Yetişek-Aynı-Sen, Mehmet Akif İnan’ın ‘Türkümüz dünyayı kardeş bilendir. Gökleri insanın ortak tarlası’ dizelerindeki kuşatıcılıkla 14 Gücük Ay 1992’de yola koyulup eskimemiş ayrımsız çığır açarak başlattığı soylu seyahat, bilcümle engelleri ve badireleri aşarak yetişek hizmet kolunun genel izinli sendikası olmanın yanında ülkemizdeki arz büyük sendika olmayı bile başarmıştır. Eğitim Bilimi-Bire Bir-Sen ülke ve millet sevgisinden edim vermemiş, 84 milyonun kardeşliğini hedefleyen, özelde eğitim bilimi çalışanlarının genelde ise milletimizin hak ve menfaatlerini, insanlığın huzurunu önceleyen, zulmün karşısında mazlumun yanında tıpkısı teşkilattır. Genelde ülkemizin ve insanlığın, özelde ise terbiye çalışanlarının sorunlarına hal yollamak, mazlumun ve mağdurun beraberinde, zalimin karşısında kayran almak şiarıyla başlayan şahıs ve hürriyet mücadelemiz, yapı amacımızda üstelik olduğu gibi doğruluk aramanın merkezi, çözümün adresi olmayı başarmıştır. Her tür oligarşiye cebin demokratik bütün içerisinde katılımcılığı temel alarak sendikal kulvarda açtığımız yeni süje, sendikacılığın ideolojik uğraş alanı olmaktan çıkmasına ve hizmet alanına dönüşmesine dahi çevirgeç olmuştur. İnsanları ötekileştirmeyen, kucaklayan ve kuşatan misyonun temsilcileri yerine ‘iyilikleri artırmanın, kötülükleri engellemenin’ izdüşümü namına algıladığımız sendikal mücadelemiz umumi yetkiyle buluşmuş ve aynı zamanda dünya mazlumlarının bile sesi olmuştur. Üyelerinden aldığı güçle kamunun hal ortağı haline gelmeyi başaran sendikamız, çarpışma zemininde rekabeti değil, rakiplik zemininde hizmeti öge olarak benimsemiştir. Eğitim-öğretim ve selen hizmet kolunda yaşanan problemlerin çözümünde akıttığı ter ve çözüme attığı imza ile elde ettiği kazanımların sayısını rastgele geçen periyot zait Eğitim-Tıpkı-Sen, ülkemizin demokratikleşmesinde kat açmaya ve defa almaya bitmeme etmektedir. Antidemokratik süreçlerin miras kendisine bıraktığı ve muhkemleştirmeye çalıştığı hep tortuların sökülüp atılmasına vasıta olan Terbiye-Tıpkı-Sen, Akif İnan’ın, ‘Yoluna dikenler döken ellerin/Dönem gelir görülür bilcümle kuruduğu’ dizesi doğrultusunda ortaya koyduğu gayretle can yakıcı bir nice sorunun çözümüne katkı sunmuştur.” diyerek konuştu.

Gümüşer, şöyle bitmeme etti: “Melfuf nişane düzenlemesi da 6. Çağ Toplu Barışma ile anlaşma altına alınarak çözüme kavuşturuldu. Bu düzenleme ile alay malay 5 milyondan fazla insanı havi benzeri düzentileme gerçekleştirdik. 3600 melfuf gösterge düzenlemesinde onarılması gereken, kanuncu aynı aranjman ile eskimemiş benzeri torba kanunla atılması müstelzim adımlar vardır. Bu yönde çalışmalarımız ve gayretlerimiz bitmeme etmektedir. Öğretmenlik Iz Kanunu üzere mevcuttan daha iyisini amaçlayan, sahanın sesini duyan ve beklentilerini içeren benzeri kanun amacıyla ‘Kanun Tasarısı’ çalışmamızı kamuoyuna sunduk. Muallimlik Çığır Kanunu geliştirilsin istiyoruz. Hal odaklı sendikacılığın gereği yerine; elbette tıpkısı kanun olmalı diye siyasa belgesi niteliği taşıyacak olan yasa tasarısı planı üstünde çalıştık. Amacımız, mesleğimiz için atılmış nadir adımı ve çıkarılan kanunu ehliyetli seviyeye taşımaktır. Slogan atmak, cılız tehalüf fethetmek değil; hal ortaya koymaktır niyetimiz. Tamam, tığ düşünen ve üreten erdemli tıpkısı davanın mensuplarıyız. Aristokrat mücadelenin adresi Terbiye-Aynı-Sen adına, yapacağımız ve yapmamız gereken çıktı iş olduğunu terennüm etmek istiyorum. Çalışanlarımızın hakkını, hukukunu korumaya, yetişek çalışanlarına hususi kazanımlar üretmeye devam ettikçe, inşallah daha balaban başarılara bile imza atacağız. Mesuliyetimiz ve yükümüz ağırdır. Aydınlık yarınlarımızı beraber mensur edeceğimiz sav arkadaşlarımız olan sizlerle seçme zorluğu alay malay aşacağımıza olan inancım tamdır.”

Konuşmaların arkası sıra yegâne listeyle yapılan seçimde Terbiye Benzeri-Sen Balkı Büro Başkanlığına Süleyman Gümüşer seçildi. – AĞRI

Share: