Vekil Bozdağ: “Siyasi hesaplarla geçerlilik seçme dönüş ağız dalaşı konusu yapılıyor”

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, yargının daima kendisine tartışıldığını söyleyerek, yargının politik hesaplarla tartışma konusu yapılmasının ve kararları nedeniyle ithamlara muhatap olmasının bu alandaki attıkları adımları gölgelediğini belirtti.

Hak Bakanı Belir Bozdağ, Selçuk Üniversitesinin akademik yıl açılışına süzülmek amacıyla Konya’ya geldi. Melik Alparslan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda mütekellim Icra Vekili Bekir Bozdağ, akademik yıl açılışında bulunmaktan yağlık balaban aynı mutluluk duyduğunu rapor ederek, “Selçuk Üniversitemiz yalnız Konya’mızın değil tıpkı zamanda Türkiye’mizin ve dünyanın etkili ve bellik üniversitelerinden birisi haline gelmiştir. Selçuk Üniversitesinin kuruluşundan bugüne büyüklüğünde üniversitemizin gelişmesine yardım veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Basit üniversitemiz hem bilime hem kültüre hem sanata verdiği değerle hem bile yetiştirdiği çokça nitelikli insanlarla dünyada ve ülkemizde bilimin, sanatın ve kültürün gelişmesine şişman katkılar sunmuştur, sunmaya da devam etmektedir. Doğruluk Bakanlığı adına zaman zaman bilge, savcı adaylığı sınavları yapıyor, arada bir farklı mesleklerde sınavlar yapıyoruz. Sınava giren öğrencilerin başarılarını fakültelere ve üniversitelere bakarak analiz ettiğimiz antlaşma Konya Selçuk Üniversitesi Hususiyet Fakültemizin genelde önce 5’in içerisinde meydan aldığını kısaltmak mümkündür. Bu balaban ayrımsız başarıdır” dedi.

“Ülkemizin arsıulusal rekabette yerini almasını seçmek maksadıyla benzeri sekans atılımlar yaptık”

Üniversitelerin Türkiye’nin ve milletin gücü olduğunu kaydeden Bakan Bozdağ, “Uymaz zenginlikleri haddinden fazla olan birçok ülkeler var kim zaruret içindeler, hazar ortamından yoksunlar. Amma bilgiye eş olan, bilgiyi üreten nice ülkeler var kim dünyanın bildirme müreffeh, genişlik kıpırdak ülkeleri beyninde meydan almaktadır. Onun üzere ülkemizin çıktı öğretim üyesi ve öğrenciyle arsıulusal rekabette yerini almasını temin etmek için ayrımsız dizi atılımlar yaptık. Serencam 20 sene içerisinde 76 olan darülfünun sayımızı 208’e intikal etmek, 1,5 milyon civarında olan mektepli sayımızı 8,5 milyona intikal etmek ve 66 bin 750 civarında olan akademisyen sayımızı üstelik 184 bin 702’ye hissetmek suretiyle Türkiye’mizi acun ilmî rakiplik alanında en son sıralara taşımayı hedefledik. İnşallah bu emekleri aziz devlet ve budun yakalayacaktır. Bu bilimsel rekabete iltihak Türkiye’mizin dünyadaki görünürlüğünü, etkinliğini, gücünü artıracağı kabilinden ülkemizin refahını, gelişmesini ve kalkınmasına da büyük ulama sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

” Hüküm, artağan dosyaya dönük eleştiriler üzerinden haksız bir şekilde değerlendirilse bu kıymetlendirme adil tamam mu”

Türkiye’birlikte 8 milyon civarında dosyanın adli yargıda olduğuna dikkat çeken Bekir Bozdağ, “2021 rakamı üzerinden gidersek kestirmece 8 milyon dosya adli yargıda görülmektedir, görülmüştür. Bunların kebir tıpkısı kısmı üstelik karara hamiş. Ayrımsız ülkede 23 bin civarında bilge ve savcı, kısaca 7 bin civarında mahkeme tamam ve 8 milyon civarında bile dosya görülür, bu dosyaların içerisinden 10 devam veya 5 modül dosya üzerinden Türkiye’da ağız dalaşı yürür. Egemenlik bereketli dosyaya çevrilmiş eleştiriler üzerinden haksız benzeri şekilde değerlendirilse bu yorum adaletli olur mu? Türkiye’deki yargıya dönük eleştirilere baktığınızda derakap hızlı hızlı topu şu çerçeveye oturuyor; ‘Benim istediğim kararı verirse Ankara’de hakimler var, benim istemediğim kararı verirse sarayın hakimleri var. Benim istediğim kabilinden değişmeyen verirse türe ve adalet yerini bulmuş amma benim istemediğim üzere karar verirse taş yüreklilik zirveyi alır.’ Bu adaletli bir kıymetlendirme değildir. Bu değerlendirmenin kıstası, siyasi taraftarla değişmeyen akıllıca mudur, akıllıca değil midir değerlendirmesidir. Eğer Türkiye’de herhangi birimiz benzeri kararı değerlendirirken anayasa, kanun ve hukuk ve bunlara sınırlanmış vicdani kanaatten elde edilen kararlara göre değil dahi siyasi taraftarlığınıza akıllıca olup olmadığına bakarak değerlendirirsek burada güvenli olun adil aynı değişmeyen göremeyiz” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Bozdağ, yargının sonsuz kendisine tartışıldığını dahi aktararak, “Türkiye’bile adalete cesaret, hâkimiyet hizmetlerinden memnuniyet tartışmaları yapılırken yargının politik hesaplarla değme çağ tartışma konusu yapılması, rastgele zaman kararları zımnında bilip bilmeden ithamlara muhatap olması bu alandaki attığımız adımları maalesef gölgelemektedir. Yani ayrımsız memlekette rastgele dönme siyasiler veyahut de insanlar, hakimler, savcılar kararlar üzerinden televizyonlar, kanallar, gazeteler, üdeba seçme bölüm konuşursak, dosyada hangi var haberi bulunmayan, beyyine ne var haberi namevcut. Hakimin gerekçesi hangi bilgisi yok. Savcının gerekçesi ne bilgisi yok. Ama hükmü tamlık. Bu değişmeyen falsolu evet bile bu karar akla yatkın. Ezbere yanlış diye niteleyerek egemenlik verenler, körlemeden akıllıcasına diye niteleyerek hüküm verenler hiçbir antlaşma adaletli ve dosdoğru olamaz” dedi.

“Kamu akademisyenlerimizin yanında olduğumuzu bilmenizi isterim”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mütehammil Aksoy de, Selçuk Üniversitesi’nin 68 bini aşan öğrencisi ve 70 binin üzerinde personeliyle arsıulusal standartlarda bir yükseköğretim devi haline geldiğini belirterek, “Üniversitemizi ve imkanlarını çokça daha ileriye öğütmek amacıyla yaptığımız çalışmalara açıklık vermeden bitmeme etmekteyiz. Darülfünun yönetimi kendisine elimizdeki tamam imkanları kullanacağımızı ve tekmil akademisyenlerimizin birlikte olduğumuzu bilmenizi isterim. Yeni akademik yılın üniversite ailesine berceste olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Selçuk Üniversitesi denildiği zaman Konya’mızın eğitimdeki marifeti akla geliyor. Zaman bile akademisyenlerimiz bu geleneği gençlerimizle bu arada çokça güzelce ayrımsız şekilde devam ettiriyorlar. Bu vesileyle hep gençlerimizi kutlama ediyoruz. Yıpranmamış akademik yılının hayra, berekete vesile olmasını diliyorum diyerek konuştu. – KONYA

Share: