Yağışlarla nebat çeşitliliğinin artması tescilli Kars balının kalitesini artırdı

Zengin otlak ve yaylalara topluluk Kars’ta, bu yıl yağışlarla nebat çeşitliliğinin artması dolayısıyla arıcılar erdemli rakımda nitelikli bal üretti.

İlkbaharda varlıklı floraya erbap yüksek kesimlerdeki plato ve dağlara bırakılan kovanlarda üretilen uzvi çiçek balı, şehir ekonomisine de yardım sağlıyor.

Meşakkatli tıpkısı uğraşın ardından elde edilen ve kendine özgü aromasıyla bilinen balın hasat edilmesi amacıyla arıcılar eyyam öncesinden hazırlıklarını yapıyor.

Yüzlerine taktıkları özel maskelerle kovanların arasına giren arıcılar, esrar çıkaran körük sayesinde kovanlardaki arıları uzaklaştırıp petekleri çıkarıyor.

1730 ton bal üretimi bekleniyor

Kışın ve ilkbaharda canlı olan yağışlarla doğanın bitkilerle çeşitlenmesi, tescilli Kars balının kalitesini bile artırdı.

Kentte 700 arıcıya ilişkin 65 bin kovanda bu mevsim 1730 titrem bal üretimi bekleniyor.

Türkiye Ekincilik Odaları Birliği Umumi Heyet Üyesi ve Şarki Anadolu Kesim Sorumlusu Yokluk Ertaş, AA muhabirine, 2022 yılının çiftçiler için artağan geçtiğini söyledi.

Kars’taki ensesi kalın nebat örtüsünün coğrafi işaretli Kars balında oylumlu lüks oynadığını ifade fail Ertaş, şöyle konuştu:

“Ekincilik ve hayvancılıkta serencam yıllarda en iyice dönemi geçirdik diyebiliriz. Türkiye’bile coğrafi işaretli bal sayılıdır ve bunlardan tıpkı tanesi üstelik Kars balıdır. Kars balının florası ensesi kalın ve gelişigüzel kimyevi matbu kullanılmamaktadır. Bizim havza otlak ve yaylalarıyla ün saldı. Bu bitki örtüsü zenginliği, hayvancılığa yansıdığı kabilinden arıcılığa birlikte büyük ulama sunmaktadır.”

“Açan çiçekler, balın kalitesini, aromasını artırdı”

Ertaş, yayla ve meralardaki arılıklarda bal hasadını tamamladıklarını belirterek, kentte yağız kovan balı da ürettiklerini dile getirdi.

Kara kapçık balında rastgele şeyin natürel olduğunu nâkil Ertaş, “Rastgele söve, ışık kullanılmıyor. Arının özlük natürel örmesiyle yaptığı ve içine bal doldurduğu kovandır. Vatandaşlar Kars balını ferah ferah tüketebilir, Kars balı Türkiye ortalamasına göre çokça ferah durumda. Mayıs ve haziran aylarından gelen yağışlarla açan çiçekler balın kalitesini, aromasını artırdı.” diye konuştu.

Arıcı Erek Suner birlikte bu mevsim kalitesi ve verimiyle ongun bal elde ettiklerini anlattı.

Önceki yıllarda yağışsızlık nedeniyle haddinden fazla güçlük yaşadıklarını hatırlatan Suner, “Bu yıl iyicene yağmur vardı ve değme tarafta çiçek vardı. 300 kovanım var, kapçık başı 10 kilogram uzvi bal aldık.” dedi.Share: