Yağmur İstanbul’u tutsak aldı! İşte dar geneli hava durumu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve gün doğusu su, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Rum, Şarki Akdeniz, Doğu Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; şimal, çöz ve garp kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 aşama altında, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette, Marmara, Şimal Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde evcil kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara karşı (larpadak başat, taşma, sebep, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Şarki Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin kuzey ve şarki çevrelerinin bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında domestik sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Şimal Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, Şarki Akdeniz ile Antalya çevrelerinin fasılalı bora ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın gün batısı ilçelerinde yerli sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Gün Doğusu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Eskişehir dünya nahiye genelinin aralıklı bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde domestik sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, nahiye genelinin fasılalı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kesim genelinin espaslı boğanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Ordu çevreleri ile Tokat’ın şarki ilçelerinde yerel yerine sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, nahiye genelinin aralıklı boğanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor.Share: