Yalova Belediyesi’nde 2014 Öncesine Ilişik Yolsuzluk İddialarıyla İlgili Yargılamada CHP’liler Duruşma Salonunu Tecezzi Etti.

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları ile ilgili yargılamanın bugünkü duruşmasında, gerginlik yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ilişkin iddialara ilişik anket dosyasının mevcut dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti aksülamel gösterdi. CHP Umumi Başkan Yardımcısı Muharrem Ayvaz, “İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte türe çürüdüğü, olmadığı için yolsuzluk, yetersizlik, başıboşluk büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede bir hak cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin bir tane kavgası var, o de demokratlık” diye niteleyerek konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Belediye Reisi seçilen, fakat kendisinden önceki dümen dönemindeki tıpkı zimmet iddiası sonucu 27 Şubat 2020’de görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın da Yalova 2. Ciddi Ukubet Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Umumi Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi, Veli Ağbaba ve haddinden fazla sayıda CHP milletvekili ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bolu Belediye Reisi Tanju Özcan da duruşmayı, salonda strateji etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın daha görevde olmadığı 2014 yılına ilgili bir soruşturmanın üstelik dosyaya eklenmesine karar verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında çarkıt Yalova Şehremini Yakup Koçal’ın dahi olduğu 4 maznun elan eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken gayrı 3 eskimemiş sanık salondaki yerini aldı.

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini tabir etti. Baykal, bilirkişi raporlarında Salman’ın suçsuz olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Yeni sanıkların sevgili sürecini uzatacak olması nedeniyle Vefa Salman ile ilişkin entelekt kararının verilmesini dilek etti. Murafaa heyeti rastgele iki dosyanın birbiriyle birlik taşıdığı, sanıklar karşı verilecek kararın ayrıksı sanıkları da etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda kâin CHP heyeti duruşma heyetinin bu kararına aksülamel gösterdi. Mersin Ağacı Mebus Mualla Uz Başarır, gök bilimi başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diye bağırdı. Ayrıksı milletvekilleri üstelik duruşma heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan gerilim sonrası murafaa heyeti duruşmaya açıklık verdi. Gök Bilimi, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında yeni üç sanığın beyanları alındı.

“YARGILAMA UZAMAYA BITMEME EDECEK”

Duruşma sonrası CHP heyeti adliye uğrunda basın açıklaması düzenlendi. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Muharrem Erkek, 2014’te seçilen Yalova Şehremini Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan benzeri suç nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığını rapor ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk sene ve elan de bitmeme edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın bütün geçmişini ve ailesini araştırdılar. Arı Sili daha çok. Soruşturmasında ehlihibre raporu var lehine. Murafaa aşamasında 2 kıta değişik ifade aldırıldı zahmetli Sayıştay denetçilerinden, ehlivukuf heyetlerinden. O raporlarda bile Vefa Salman ve Şehremaneti Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in bu argüman edilen zimmet eylemi ile tek bağının olmadığı münhal yazıyor. Boş suçsuzdur diyor belediye reisi. Bu olaylarla bire bir ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki bilcümle raporlar. Daha neyi bekliyorsunuz göreve yansıtmak amacıyla? 2014 öncesi ile ilgili bile sav açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Demincek gine raporlar alınacak ve anlık uzamaya bitmeme edecek.”

“İŞTE ADALETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve iadeli edilmesi çağrısında kâin Eş, şöyle devam etti:

“Mazi İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Zaman de Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın seçilmiş belediye başkanı Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin. Yalova 2. Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na abece yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iadeli edin’ desin. Şırnak’ta DOĞRU Partili iki belediye başkanı ayrı ayrı. Biri ihaleye fesat karıştırmaktan ceza aldı. Mahkeme egemenlik kurdu. Biri rüşvetten ceza aldı. Duruşma egemenlik kurdu ve duruşma alfabe yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diyerek. İçişleri Bakanı ne yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla birlikte afra tafra verdi. İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte doğruluk çürüdüğü, olmadığı amacıyla usulsüzlük, kısırlık, başıboşluk büyüyor. Türe olmadığı için serpmek, iş, savmak bulunmayan. Biz bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI DE SUÇ İŞLİYOR”

Imdi tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Aşure Ayı Koca, “Cümle yürekli olsun. Cümle hususiyet içerisinde akıntı etsin. Şunu de kimse unutmasın. Ülfet değme şeyi sonuna kadar takip kıymet ve edecektir da. İçişleri Bakanı dahi suç işliyor. Herhangi Bir dönem suç işlemeye üstelik bitmeme ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın, Yalova’nın seçme uray başkanının göreve reddetme edilmediği seçme gün sakil taksirat işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde demokrasi bırakmadılar ama iktidarımızda tek seçilmiş belediye başkanı temas önem kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Zaman bu hukuksuzlukları işleyenler de hukuk uğrunda adisyon verecek. Sizin aracılığınızla bayram veriyoruz. Bu memlekete evet adaleti getireceğiz evet adaleti getireceğiz. Doğruluk, ünsiyet, doğruluk diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, KAPANCA KURMAYI BIRAK”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun birlikte adaletin ayrımsız el daha katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki süreç daha çok türel değil, politik olduğu de ortaya imdi. Vefa Salman’ın bildirme ufak bire bir suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına karşın tek hukuksuz işlemi incelmemiş olmasına karşın bunlar da bilcümle belgelerle tanıt edilmiş olmasına karşın şu anda maatteessüf bu arkamızdaki adliyede benzeri hak cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Seçme makule engellemelere, entrikalara rağmen halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Halk iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye veya bakanlık koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Asla ve asla yılmayacağız, ferasetsiz bire bir adım atmayacağız. Onlar bizi bir şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar amma başaramayacaklar ve inanıyoruz kim halkın iktidarı kurulduğunda bunların mutlak amma pekâlâ hız karşısında bile hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne kadar Yalovalıların sorunlarını çözmek için savaşım etti. Yalova’nın yaşanabilir aynı kent olması üzere savaşım etti amma bu başarısı maalesef cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmemiz tür değil. Doğruluk geç birlikte olsa nasıl yerini bulacaktır. İnanıyoruz ki zaman bu suçları işleyenler banko adisyon verecektir. Tığ inanıyoruz ki halkın vicdanında dahi etki uğrunda bile Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve bir zaman evvel bile görevine iadeli edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına yeniden Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, dubara kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta hangi işlemler çevirdiğini. Ana suçluların takiben git. Eroin tacirlerinin, yağız paranın bu ülkede aksi işlerin peşi sıra git amma işin güçlükle bizimle karışmak amma uğraştığına de pişman olacaksın. Geçmiş üstelik dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz ki adalet, ünsiyet, hak bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“YEGÂNE KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Şehremini Vefa Salman da, “Adalet, ünsiyet, türe diyen umumi başkanımızın ne kadar essah olduğu bire bir öğün elan ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin tek kavgası var o de demokrasidir. Bizi tek antlaşma serbest bırakmayan CHP Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na, genel komutan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, ülke başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkürname ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye göre bana çokça elan çok gösteriyor. Yalovalılara bana eş çıktıkları için minnet borçluyum” diye niteleyerek konuştu.

Share: