Yaralı bulunup tedavi ettirilen kapik “Iğ” öğrencilerin arkadaşı oldu

Amasya’nın Merzifon ilçesinde öğretmen Hâkim Umut Şen, evinin önünde bulduğu yanık köpeğin tedavisini yaptırdıktan sonradan öğrencileriyle bakımını üstlendi.

Merzifon Atatürk Bilgelik ve Nutuk Merkezinde (BİLSEM) muallimlik eden Bayındır, tahminî 4 ay önceki evinin önünde bulduğu iyesiz gaileli köpeği veterinere götürerek tedavi ettirdi.

“Iğ” adı verilen köpek, idarenin dahi izniyle, çocuklara efsanevi sevgisinin aşılanması amacıyla merkezde beslenmeye başlandı. Pamuk, öğrencilerin arada sırada derslerine bile eşlik ediyor.

Hâkim Düş Şen, AA muhabirine, benzeri sabah duyduğu gürültülü üzerine evinin penceresinden baktığında yerde yatan köpeği gördüğünü ve yanına gittiğini anlattı.

Çağırdığı veterinerin, bacaklarında kırık olabileceğini söylemesi üzerine köpeği kliniğe götürdüğünü tamlayan Abat, “Röntgen çekilince basamak bileği ve kalçasında kırıklar olduğu fark edildi. Ayağa kalkamayacağından, sakat kalacağından korktuk. Hekimimizin ilgisi sayesinde 2 maaş süreç böylelikle ayağa kalktı.” dedi.

İyileşince yine sokağa çoğaltmak istemediği köpekle arasında duygusal demet oluştuğunu dile getiren Bayındır, bunun konusunda köpeği merkeze götürdüğünü rapor etti.

“Hayvanlara arkalama eli uzattıklarında etrafa karşı elan merhametli oluyorlar”

Cehre ile öğrenciler ortada bile çok iyicene bire bir bağlam kurulduğuna, öğrencilerin onunla sıra geçirmekten şişman sağlık aldığına meni eden Bayındır, “Çocuklarımız açısından birlikte sosyal ağırlık projesi olacağını düşündük. Sonrasında Iğ’a bire bir ocak tahsis etmek istedik. Okulumuzda kâin atılmış malzemelerden personelimizle kulübe yaptık. Kulübesine çok alıştı, seviyor. Çocuklarla üstelik arası çok dolgunca. Çocukları seviyor, dallar dahi onu çok seviyor. Kurumumuz imdi Iğ’un evi oldu.” diyerek konuştu.

Sağ civar bacağını aktif adına kullanamayan Cehre sayesinde, öğrencilerin hayvanlara bakışının değiştiğini vurgulayan Rahat, şunları kaydetti:

“Bu şekilde hayvanlara bağlantı fail torunlar, benzeri süre sonraları hayvanlarla yaşamaya başlıyor. Onların bire bir efsanevi sahiplendiklerini, evlerine aldıklarını görebiliyorum. Hayvan Bilimi stresi alıyor, fazlalık erke veriyor ve merhameti yüklüyor. Onlara ilişki ettiklerinde, müzaheret eli uzattıklarında etrafa cebin henüz merhametli oluyorlar. Onların da tıpkısı hayatı olduğunu, canı olduğunu, karnını amonyaklamak ve beğenilmek kabilinden ihtiyaçları olduğunu ayn önüne alıyorlar ve o şekilde yaklaşıyorlar.”

Share: