Yayladaki cümle geçimini ‘kaz’dan sağlıyor

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Güvenocak köyü yaylasına yazları revan herkes geçimini kazdan sağlıyor.

2100 rakımda ve Çıldır Gölü kenarında bulunan Güvenocak köyü yaylasında yazlarını geçiren köy halkı besledikleri kazlarını satarak geçimlerini sağlıyor. Kısaca 40 hanenin çıktığı yaylada sistem budala işiyle uğraşıyor. Saftirik etinin lezzetli olmasının sunu koca sebebinin saf göl olan Çıldır gölünün temizliği ve kazların doğal ortamda beslenmesi. İl geneli ve el dışından ise budala etine tehlikeli rabıt var.

Güvenocak köyünde ikamet eden ve kazcılık yapan Gönüllü-Aşk Durak rençper, enayi etinin içimli olmasının arz balaban sebebinin doğal ortamda beslenmeleri ve Çıldır Gölünden kaynaklandığını söylediler.

Durak çifti, kazlarını içimli olduğundan çevre birlik karye halkının kavil kaynağı haline gelen kazcılığın çabukça yayıldığını belirterek, “3 bin parça kazımız var karye olarak. Lezzetli olmasının sebebi Çıldır Gölü’nde yetişmeleri. Yaylada 1 ay beside kaldıktan sonradan kazlarımızı kesmeye başlıyoruz. Kazcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Amade yem kullanmıyoruz, katıksız ortamda besleniyorlar” şeklinde konuştu. – ARDAHAN

Share: