Yer Bilimi mühendisi Mardin’deki haddinden fazla bükülmüş yapılara dikkat çekti

Yer Bilimi mühendisi Mardin’deki haddinden fazla eğik yapılara ilgi çekti

MARDİN Mardin bölgesinin birçok riskli fay hattına mümasil olduğunu belirten Yer Bilimi Mühendisi Fahri Polat, kentte birlikte çokça kıvrım yapılardan ırak durulması gerektiğine ilgi çekti.

Mardin kentinde hareket bölgesinden uzak olması ve sakat kentten bakir kente göç oranının yüksek olması çarpık kentleşmenin yavaş olmasına neden oluyor. Ancak Mardin kentinin iri ve riskli kırık hatlarına mümasil olduğunu belirten Yer Bilimi mühendisi Fahri Polat, çok kıvrım binalardan kaçılması gerektiğini belirtiyor. Mardin’de zelzele riskinin birkaç olduğunu belirten Polat, Mardin bölgesinde endüstri ve uran alanlarında rahatlıkla envestisman yapılabileceğini, depremden kaynaklı zararın oluşmayacağını anlatım etti.

“Yüksek binalardan kaçınmalıyız”

Mardin bölgesinde kayda derece iri benzeri kırık hattı geçmemekte olduğunu hatırlatan Çelik, “Devletimiz bu bölgeye ister endüstriyel gerekse endüstri alanında yatırımlar yapabilir. Zira zelzele bölgesi kendisine sunma risksiz bölgelerden birisidir. Fakat burada bina yapılacağı ant efdal binalardan kaçınmalıyız. Silopi, Adıyaman ve Diyarbakır kırık hattı bu gölgeye mümasil olduğu amacıyla bizim Mardin bölgemizde banko yüksek katlardan kaçmamız geçişsiz. Mardin gölgesinde Mazıdağı ve Kızıltepe beyninde kıtipiyoz tıpkısı fay hattı geçmektedir. Kırık hattına mail bölgede çatı ve basamak yapmamamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Share: