Yer Sarsıntısı bölgelerine yardım seferberliği sürüyor

Sakarya, Kocaeli, Karabük ve Düzce’de “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Sakarya’nın Akyazı ilçesi sakinleri hareket bölgesine odun yardımında bulundu.

Hale Mutedil Mahalle meydanında vatandaşlar, imece usulü fiilen yer sarsıntısı bölgesindekilerin ısınma ihtiyacına katkıda yatmak amacıyla odun kesiyor, parçalıyor ve çuvallara doldurarak bölgeye gönderiyor. Akyazı Şehremini Bilal Soykan üstelik mahallesindeki çalışmalara destek verdi.

Soykan, irtibat ve beraberlik örneği sergilendiğini belirterek “Hemşehrilerimiz aralıksız demeden deprem bölgesine gitmek için yakacak odun hazırlıyorlar. Akyazı Belediyesi adına bu çalışmalara lazım araç gerekse personel desteği veriyoruz.” dedi.

Muhtar Misyon Çakmakçı dahi bölgeye 30 tır odun yardımı gönderdiklerini dile getirerek “Akşam saat 03.00’a büyüklüğünde doldurma yaptığımız oldu. Bindi veren herkese teşekkürname ediyorum. Bu kapalı günleri bütün alay malay atlatacağız inşallah. Tekiz, biriz bütün gelişigüzel Türkiye’yiz.” diye konuştu.

Kocaeli

Kocaeli’de, bölgede evleri hasar görenler için çadırlar hazırlanmaya başlandı.

Büyükşehir Belediyesi Çığır Nutuk Yetişek Kurslarında (KO-MEK) kursiyerler ve eğitmenlerce her bir aşaması planlanarak özenle kurulum aşamasına büyüklüğünde hesaplanan deprem çadırları bodur sürede tamamlandı.

SEKA Kaynak Atölyesinde 30 deprem çadırı sıfırdan nesir edilerek kurulum için hazır arkaç getirildi. Depremzedeler amacıyla hazırlanan çadırlar, bölgeye ulaştırılmak için AFAD’a konfirmasyon edildi.

Öte yandan Mesleki ve Teknik Rum Lisesinin atölyesinde öğrenciler ve öğretmenler aracılığıyla afetzedeler için soba üretimi gerçekleştiriliyor.

Öğrencileri müzakere eden Dilovası Kaymakamı Mukavim Kubilay, günce 80 sobanın üretildiğini aktararak depremzedeler amacıyla ivedi gerekseme olan sobaların üretilmesinde emeği güzeşte öğrencilere, öğretmenlere ve idarecilere teşekkür etti.

Dilovası’ndan onlarca tır yardımın bölgeye ulaştırıldığını bildiren Kubilay, “Asrın felaketini birbirimizle kenetlenerek aşacağız, yaraları gelişigüzel saracağız.” dedi.

Karabük

Karabük Valiliği koordinasyonundaki yardım kampanyaları bitmeme ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 256 araçla bölgeye gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, süreçte bölgeye ulaştırılan yardımlar arasında 472 paket anne besin, 522 tırtıl akarsu, 2 bin 537 ster odun, 82,3 ton un, 1240 deri, 4 bin 815 battaniye, 363 palet hıfzıssıhha ürünleri, 147 tırtıl maharet malzeme, 95 palet başmak, 26 tırtıl tıbbi gereç, 115 bin 850 savuşturmak ile 30 titrem saman ve kasem düzlük aldığı rapor edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile STK’ler ve esnaf bile yardımları bölgeye ulaştırmaya devam ediyor.

Düzce

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli, hareket bölgesinde yürüttükleri çalışmaların ardından aldıkları tıpkısı aylık ikramiyeyi depremzedelere bağışladı.

Düzce Belediyesince görevlendirilen 22 kişilik arama istirdat ekibi, Şehremini Faruk Özlü’nün talimatıyla özverili çalışmaları dolayısıyla birer mahiye ikramiyeyle ödüllendirildi.

İtfaiye personeli ikramiyeyi depremden etkilenen bölgelerdeki insanlara gönderdi.

Share: