Yer ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin yer şişman içtimai hane hamlesinin farklı etabı olan önceki evim arsa ve ilk işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Taşınmazlar Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı önce evim arsa ve geçmiş işyerim başvurularına ilgili açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Göz başvuruları kapsamında altyapısı amade, imarlı hane arsaları üzere başvurular Kültür Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara cemaat olan vatandaşlar kişi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak mecmu arsa sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular amacıyla 18 yaşından büyük, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde tevakkuf ediyor olmak gerekiyor. Ayrıca arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin yahut reşit sıfır çocuğunun her şehremaneti sınırı zarfında ev yapmaya elverişli arsaya yahut rastgele yerde bir karı veya apartmanın ayrı bir dairesine kıymet olan arsa payına topluluk olmaması de yiyecek” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Daha geçmiş yer ya da konuttan birine müracaat yapılabileceği açıklansa da Bakanımız Uğur Çalım, içtimai hane projesine başvuru yapanların arsaya birlikte başvuru yapabileceğini açıkladı. 2023’ün önceki çeyreğine büyüklüğünde göz ve arsalar için birlik kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında mutlak ve paylı arsalara müracaat alınacak. Bağımsız konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Hür arsalar konusunda; arsa tahsis tarihinden itibaren evvel sene içerisinde ev inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek. Paylı parseller üzere kura çekimi yapıldıktan sonraları parsel bazlı şürekâ (7 ve vücut şürekâ üzere), 3 kamer içinde hane bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hüküm alınmasına lazım olmaksızın ödemiş olduğu ayrımsız fiyat var ise yüzde 10’u kesilerek artan meblağ reddetme edilerek düşüncesiz alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksit taksit yapılacak

Arsa kuraları için müracaat bedelinin 500 TL olduğunu anlatım eden Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u evvelden geriye kalanı 9 yılda eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonraları, geçim imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki devir olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl bilahare bağışlamak amacıyla, taksitler aylık evet bile yıllık kıymet taksitler halinde da ödenebilecek. Bağımsız Milletvekili arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar üstelik ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hareket yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin gelişim yeri üzere da başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan iş yeri başvuruları dahi 7 Teşrinisani tarihine büyüklüğünde E-Çap üzerinden ve İl Merkezlerinde Ahali Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Başvuru çerçevesinde T.C. vatandaşı kalkışmak, projenin bulunduğu il nüfusuna mukayyet tutmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor oluşmak ve 18 yaşını doldurmuş doğmak gerekiyor. Bunun beraberinde ustalık belgesi, işyeri açım belgesi, göz kayıt belgesi veya vergi mükellefi almak kabil ara sıra şerait dahi kontrol edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından aşağı çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması üstelik gerekiyor. Ödemeler amacıyla de tenkis sonrası tahminî dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Artan bakiye için bile borç banka sözleşmesi sonrasında koparmak için, 6 aylık dönemlerde Memur maaşı çoğalma oranında çoğalma uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, hareket yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’da 1000, İzmir’da 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’birlikte 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’bile 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’üstelik 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalabalık, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’birlikte 100.” – İSTANBUL

Share: