Yerel ve milli tramvay ara bulucu Kayseri yollarında

Kayseri Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, Anafartalar-Şehir Hastanesi-Möble Kent Tramvay Hattı’nın önceki tramvay aracının şehrin yollarına indiğini duyurdu. Başkan Büyükkılıç, “Rengini şehrimizin marka değeri Kayserisporumuzdan, detaylarını ise Erciyes’imizden düzlük kullanılmamış tramvayımız şehrimizin yollarında” dedi.

Şehir genelinde muvasala konforundaki standardı en üst seviyeye çakozlamak üzere envestisman ve projelerini bir bir hayata nâkil Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığındaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi şehre kazandırdığı yeni yolların birlikte raylı tümce ağını dahi genişletecek çalışmaları sürat kesmeden sürdürüyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, çalışmalarında sonuç aşamaya gelinen Anafartalar-Site Hastanesi-Mobilyakent raylı hep hattının, geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun teşrifleriyle, Ankara ili Sincan OSB’birlikte Bozankaya Fabrikası Kayseri Tramvay Projesi Üretim Tesisi’nde gerçekleşen merasim ile teslim alınan önce tramvay aracının geceleyin saatlerinde şehre ulaştığını duyurdu. Başbuğ Büyükkılıç, “Yerli ve milli imkanlarla üretilen yıpranmamış tramvay aracımız şehrimizin yollarında seyrine başladı hamdolsun. Soluk kırmızı renkler da bu şehre çokça yakıştığı amacıyla rengini şehrimizin ayraç değeri Kayserisporumuzdan düz solgun kırmızı seçtik. Detaylarını ise Erciyes’imizin ihtişamından düz domestik tramvayımız Kayseri’mize balkı olsun” dedi.

6,7 kilometre uzunluğundaki Kayseri-Anafartalar-Şehir Hastanesi-Möble Site Tramvay Hattı’nın istasyon sayısının 11 olduğunu, dolgu, beton imalatları, ray montajları, kataner fidan ve tel montajları, cümbüş ve fiberoptik kablo işlerinin tamamlandığını üstelik hatırlatan Başbuğ Büyükkılıç,, çalışmaların güdük sürede tamamlanacağını kaydetti. Büyükkılıç, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ve DOĞRU Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı Mehmet Özhaseki ilkin kalkışmak için projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Kayseri’birlikte çalışacak 5 araçtan birisi olan ve törenle teyit edilen eskimemiş tramvay aracının uzunluğu 32,7 metre, genişliği 2,65 metre, bulaşan kapasitesi 288 ve hızı dahi saatte 70 kilometre olacak. Anafartalar-Şehir Hastanesi-Mobilya Şehir Tramvay Hattı’na hususi yerine üretilen 5 tramvay aracın tasarımında Kayseri’nin ihtiyacına ve uyumuna göre tasarlandı. Eskimemiş teknolojiler kullanılırken, yer dostu erke kullanmasını sağlayacak motosiklet ve akım aksamlarının beraberinde, yarar, konforlu ve özürlü dostu tasarımlara ilgi gösterildi. Tramvaya üç aşamalı üstün konforlu koltuklar yerleştirilirken, hamil döşemelerinde Erciyes motifleri kullanıldı. Antrparantez derrace ve scooter putrel yerleri ve yükleme üniteleri yapıldı.

Mevcut 35 kilometrelik raylı herkes zehir ile Kayserililere bakım veren Büyükşehir Belediyesi, Anafartalar-Kent Hastanesi-Mobilyakent ve Şehit Furkan Doğan- Talas Anayurt raylı tümce hatları ile raylı tümce ağını yaklaşık 48 kilometreye çıkaracak. – KAYSERİ

Share: