Yılmaz: “Fındıkta verimi arttırmak üzere budama işlemlerine başlanmalı”

Kalaba İl Tarım ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, fındıkta verim ve kaliteyi yükseltmek amacıyla budama işlemlerine başlanılması gerektiğini söyledi.

Fındık bahçelerinde dilek edilen mahsul ve kaliteye ulaşabilmek adına bu dönemde budama işlemlerinin başlatılması gerekiyor. Haset geldikçe gübreleme, hastalık ve zararlılar ile uğraş da fındıkta rekolte ve kaliteyi arttırıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, bu dönemde yapılması müstelzim budamanın verimi müspet yönde etkilediğini belirtti. Yılmayan, “Yapacağımız budama işlemleri ile fındık ocağındaki dallara yeterince güneşlenebileceği aynı kayran oluşturmamız, olabilir etap ocağın ılımlı kısmını yapmak yoluyla dalların ağız ağıza güneşten bedel şekilde istifade etmesini sağlamamız lazım. Tıpkı şekilde kayırıcı üstünde geriye dönen, kuruyan dalları dahi eğin budaması beğenmek aracılığıyla bitkinin güneşten yeterince faydalanmasını sağlamamız gerekiyor. Kâh üreticilerimiz arka kesimi yaparken gençleştirme adı altında tüm ürün çağındaki dalları kesip çıkarıyorlar. Bu yanlışa dur dememiz geçişsiz. Fındık ocağından ense çıkarmamız gerekiyorsa öncelikle algın ve soylu erki ömrünü tamamlamış dalları yani verimden sakıt dalları keserek bunların namına kullanılmamış taze dalları bırakmamız geçişsiz” dedi.

Budamanın yanı sıra gübrelemenin bile ürün ve nitelik açısından şişman önem taşıdığını belirten Yılmaz, hastalık ve zararlılarla mücadelenin bile hem fındıktaki verimi arttırdığını, hem da kalitenin yükseldiğini anlatım ederek, üreticilerin diyar ve kaza müdürlüklerine gelerek görevlilerden bu hususlarda vukuf alabileceklerini de sözlerine ekledi. – CIVIL CIVIL

Share: