Yıpranan mobilyalar becerikli ellerde yenileniyor

Yıpranan mobilyalar kankızıl ellerde yenileniyor

ORDU Ordu’bile yaklaşık 40 yıldır möble mefruşat ve yenileme işi yapan Cahit Balaban, serencam yıllarda işlerde çoğalma olduğunu söyledi.

Altınordu ilçesinde yaklaşık 40 yıldır koltuk zemin işi fail Cahit Nazik, akıbet yıllarda insanların artık eskiyen mobilyaları almak adına yenilettiğini söyledi. Kumaşı yıpranan ancak iskeleti kuvvetli olan mobilyaların, müşterinin isteğine göre tasarlandığını ve yenileme fiyatlarının 10 bin TL’den başladığını rapor eden Büyük, maliyetin yarı yarıya düştüğü üzere insanların tercih ettiğini belirtti.

Geçen yıllardaki ürünlerin henüz kaliteli olduğunu ancak günümüzde dayak takımlarının acele yıpranmasından insanların şikayetçi olduğunu belirten Cahit Iri, “Vatandaşlar karşımıza şu mesail ile geliyor aldıkları akim takımların iskeletlerinin çoğu sunta ve keman sistemi ile yapıldığı amacıyla ürünlerin haddinden fazla çabuk eskidiğinden şikayetçiler. Bizde onlara söylüyoruz eski yapı kumaşlar aktüel akrilik kumaşlardan ayrı ayrı onları kapsamıyor. Bu ürünler müşteriye sakim geliyor. Sıkıntılı ürünlere gittikleri için haddinden fazla sorunlar ile karşılaşıyorlar amma yaptırmada aynı özel sipariş oluyor yani bizim yaptığımız tamirat değil özel sipariş oluyor. Bozuk takımın iskeletine güveniyor modeline güveniyor tıpkı takım tadilat yapıyoruz. Müşterinin sorunları sıkıntılı kumaşlardan çevre” şeklinde konuştu.

“Yanımızda öge yetiştiremiyoruz”

Bu mesleğin ilerlemesi üzere öge yetiştirilmesi gerektiğini fakat, patika okullarında döşemeci mesleği ile ilgilendiren aynı bölümün olmadığını dile getiren Cahit Büyük, “Bu nesilde artık elan kaliteli ve kafiyeli öge bulunmayan yetişmiyor. Bunun de bildirme şanlı sorunu eğitimden dirimsel. Eğitimin olmadığı yerde bunu de danışma, çığır okullarında dal, art, alan kendisine ayırmadıkları müddetçe bu iz henüz üstelik ati gitmez. Yetiştirdiğim çırakların yaşı 40’ı geçti çoğu de işi bırakıyor. Bağımlı iktisadi yönden mesleği kaldıramıyorlar maliyetleri haddinden fazla erdemli. Benim yeryüzü büyük isteğim devletin bu laf ve patika okullarının bu mesleğe ahali atması lazım benzeri zaman evvel” ifadelerini kullandı.

Balaban, destek döşemesine talebin vahim olduğunu vurgulayarak, “Murat var fakat özne yaptırıyor yapamayan bile taksit peşinde mağaza mağaza geziyor. Çarkıt ürünler güncel ürünlerden yüzde beniz kalitelidir temas yönüyle. Çarkıt mahsulat tamamıyla kalitelidir ağacın kaliteli seçilmesi şanlı demin ise sunta yani sıkıştırılmış toz” dedi.

“Sıfırın nısıf fiyatına payanda yeniliyoruz”

Sıfır koltuk takımı ile eski takımı yenileme maliyetinin yarı yarıya olduğuna özen çeken Büyük, “Takım yenileme maliyeti 10 bin liradan başlıyor üst çıkıyor. O dahi mağazalarda 25 bin liraya satılan takımlara tekamül ediyor. Yani bizim yaptığımız mağazaların sattığının yarısının fiyatına denk geliyor. Yaptığım takımların hiçbir aman 15 yıldan ilk bana ansız döndüğünü görmedim kâffesi uzun ömürlü” diye niteleyerek konuştu.

Share: