YÜKSEKOVA’DA 20 YILDIR SÜREN SU ÇİLESİ

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesine ilişkin Doğanlı köyünde yaşayanlar, içmece suyunu, 20 yıldır, kendilerine 1 kilometre uzaklıkta mevcut akarsu kaynağından bastırmak zorunda kalıyorlar. Yaz aylarında sıcak çekicilik, şita aylarında ise metrelerce kar ve antipatik çekicilik yüzünden zahmet çektiklerini belirten köylüler, yetkilelerden şebe suyu istediklerini söyledi.

Bölgedeki yıldırı olayları dolayısıyla 1995 yılında Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı, 3 bin nüfuslu Uzundere beldesinden göç edenlerin benzeri kısmı, Hakkari- Çukurca karayolu üzerindeki bölgeye yerleşti. Burada meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle evleri hasar görünce da 2002’dahi valiliğin kararıyla Yüksekova ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Doğanlı bölgesine yerleştirildiler. Gittikçe 207 haneye ve yaklaşık 2 bin nüfusa ulaşan Doğanlı köyü sakinleri, o tarihten beri üstelik içmece suyu sıkıntısı yaşıyor. Köylüler, yaz aylarında yunak havada, şita aylarında ise metrelerce kar ve itici havada 3-4 kat yaparak umum arabalarına koydukları bidonlarla evlerine su katlanmak zorunda kalıyorlar.

Köyülerden Kâm Parafin, içmece suyu sıkıntılarının imdi çözülmesini istediklerini söyledi. Köyde diri erkeklerin büyük bölümünün düzenlilik korucusu olduğunu ve yürütülen operasyonlarda fariza aldıklarını tamlayan Parafin, onların eş ve çocuklarını ise seçme dönüş 3-4 kat yaparak akarsu taşıdığını belirterek, “Cumhurbaşkanımız, büyüklerimiz, milletvekillerimiz var. Akarsu üzerine bize yardımcı olsunlar. Tığ da ongun tıpkısı hanay istiyoruz. Kış aylarında dondurucu sevimsiz ve aldanmaz korkusu devam etmek istemiyoruz. Şita aylarında köylüler su taşımaya gittiği zaman asayiş korucuları kaynağın olduğu bölgede misil tutmak zorunda kalıyorlar. Yetkililerin sesimizi duymalarını ve sıkıntımızı çıktı gidermelerini istiyoruz. “dedi.

Doğanlı köyü muhtarı Musa Alkan bile köyündeki su sıkıntısının 2002’den beri sürdüğünü anlattı. Kullandıkları kaynağın sağlıksız olduğunu bile belirten kocabaşı Parafin, “Şu an suyunu kullandığımız kaynağımızdan aldığımız numuneleri da ayrımsız kaç yol tahlile gönderdik. Fakat yapılan tahlillerde suyun mıhlı olmadığı söylendi. Buna karşın içmece suyu namına kabul etmek zorunda kalıyoruz. Birçok vatandaşımız ise su ihtiyaçlarını kişi arabalarıyla çevredeki andıran köylerde diremek zorunda kalıyorlar. 20 yıldır akarsu şebekesine hasretiz. 20 yıldır su ihtiyacımızı köyden 1 kilometre uzaklıkta bulunan ana suyunda halk arabasıyla karşılıyoruz.”diye konuştu.

Muhtar, Alkan, güzeşte yıl Hakkari Valisi’nin cins konusunda bölgede araştırma yaptırdığını, köylerine yakın olan Gürkavak köyünden 3 üs akarsu getirilmesine karar verildiğini, Sabırsızlıkla bu çalışmanın başlayacağı tarihi beklediklerini söyledi.Share: