Yüksel Katmerli: ‘Türkiye Yüzyılı’ Vizyonu Tıpkı İletişim Stratejisidir. Gerçekte ‘İkinci Yüzyıl’ Vurgusunu Tığ Zaten Yapmıştık

TACETTİN DURMUŞ

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Yüksel Taşkın, “DÜRÜST Tümen Umumi Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramından 2 periyot evvel açıkladığı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunun belirtik ve net bir şekilde bildirişim stratejisidir. O da şudur. Tığ 2023’te Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında Cumhuriyeti El Erki ile taçlandıracağımız için bizim bu aktif, maneviyat vurgumuzu altımızdan çekmeye çalıştılar. Haddizatında ‘2’nci çağ’ vurgusunu biz zaten yapmıştık” dedi.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Yüksel Ölçüsüz ve Içtimai Politikalardan Sorumlu Başbuğ Yardımcısı Gencay Cidal CHP Kars İl Başkanlığı’nı cemaziyelevvel akşam ezanı ziyaret etti. Partisinin havza illerinden sorumlu saylav Yüksel Müfrit, Ardahan ve Kars’ta uray başkanları, memleket ve kaza başkanları, avrat ve bilgisizlik kolları başkanları ile tıpkı araya gelerek 2023 yılında yapılması beklenen intihap amacıyla toplantılar düzenledi.

“20 YILDIR YAPMADIĞINIZI ŞİMDİ Mİ YAPACAKSINIZ?”

Ardahan’ın arkası sıra Kars’ta CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, CHP Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur, memleket ve kaza teşkilat mensupları ile bire bir araya gelen Yüksel Aşırı şöyle konuştu:

“29 Ekim’den 2 ahit geçmiş Erdoğan ‘Türkiye Yüzyılı’ başlıyor diye niteleyerek aynı madde yaptı. 29 Teşrinievvel’da dahi olabilirdi, balaban tıpkı devir Cumhuriyetimiz kurulmuş. Onlara şunu soruyorum; 20 yıldır iktidardasınız? 2’nci yüzyıl 22 yıl önceki başladı. Ne oldu yani 20 yıldır yapamadığınızı demin mi yapacaksınız? Bu belirtik ve kemiksiz tıpkı bildirişim stratejisidir. O de şudur. Tığ 2023’te Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında Cumhuriyeti Demokratlık ile taçlandıracağımız için bizim bu yaşayan, moral vurgumuzu altımızdan çekmeye çalıştılar. Aslında ‘2’nci çağ’ vurgusunu biz elhak yapmıştık. 2’nci asır davet beyannamemizi de yayınladık. Yani 2023’e geldiğimizde bu ülkeyi türe etmediği yegâne herif rejiminden kurtaracağız. Esasında bizim vurgumuz elan samimidir. Bizim derdimiz ve davamız var; o bile Türkiye’yi düştüğü çukurdan kurtarmaktır. İktidardakilerin derdi ise içine düştükleri bal çanağından çıkmamaktır. Zımnında bu iki savaş içerisinde halkımız kimin henüz ahlakça hak olduğuna değişmeyen verecek.

“BİZ ASLINDA İKTİDARIN SEÇİM STRATEJİSİNİ ÇÖZDÜK”

Tığ esasta iktidarın intihap stratejisini çözdük. Gayet dolgunca biliyoruz ki birincisi maatteessüf Türkiye’de toplumu birbirine düşmanlaştırmak ve kutuplaştırmak üzerine bire bir siyaset izliyorlar. Bulutsuz ve açık söyleyeyim; ülkesini ve vatanını dost herif bunu yapmaz. Sebep komşuyu komşuya düşman ediyorsun? Dini hassasiyetler üzerinden, budunsal hassasiyetler üzerinden buradan rey alsan ülkene ve vatanına bir faydan olacak mı? Biz asla bu kutuplaştırıcı siyasetin eline düşmeyeceğiz. Zira komşumu ben kendime antagonist kendisine gidermek istemiyorum. Komşumun kimliği doğuştan getirdiği kimliği onun şerefidir. Benim kimliğim birlikte benim şerefimdir. Bunun üzerinden birbirimizle bizi çatıştıramayacaklar. Bu esasen orak böceği ile karıncanın hikayesine bir göndermedir. Tığ karınca misali çalışıyoruz. Onlar oturdukları yerden bu kutuplaştırma siyaseti ile seçme kazanacaklarını düşünüyorlar. Anca olsa bu hesapları 2019’üstelik tutardı.

“BİZ BUNA ‘PARA ALDANMASI’ DİYORUZ”

Stratejilerinin ikinci ayağı ise ‘para aldanması’ diyoruz buna. Seçime mail eş gibi emeklilere ve memurlara enflasyondan henüz düşük elbette kim zamlar yapacaklar. Amma pahalılık oranı yapılan zamlar fazla üzere algılanabilir diye tıpkı hesapları var ama o zaman da tıpkısı handikapları var. 6 Nisan’dan geçmiş seçimi yapamıyorlar. Mayıs 14 üzere seçme olma ihtimali faziletkâr. Gine kendi yarattıkları şişkinlik canavarı yüzünden zaten aşındırılacaklar. Toplumsal yardımları arttırıyorlar ve eğreti yardımlar bunlar. Seçim bittikten sonra bu yardımlar ortadan kalkacak. Hani ‘CHP gelince yardımlar kesiliyor diyorlar’ ya hayır. Bizim CHP belediyelerimiz geldi ve yardımları 2-3 katına çıkardılar. Asıl yardımları kesen, intihap bittiğinde eğreti koyduğu yardımları ortadan kaldırarak seçmenle dolma geçen bu iktidardır. Tığ haddizatında bu sistemsizliği, halkı bu şekilde kandırmaya çalışan bu tarzı ortadan kaldırıp çok hareketli bire bir sosyal ihtişam inşa edeceğiz. Zira seçmenin midesi ile duygularıyla hakeza oynamasınlar. Yoksulluğu çözemiyorlar amma maşallah istismar ediyorlar. Yani biz bunlara asla argıt vermeyen bire bir düzen kuracağız.

“BU BÜTÇENİN 565 MİLYARI FAİZ ÖDEMELERİNE GİDECEK”

Bütçemiz deminden görüşülüyor ve 4.6 trilyonluk tıpkısı bütçe geldi. Zinhar paranın büyüklüğüne aldanmayın. Pahalılık nedeniyle böyle şişman görünüyor. Bu bütçenin 565 milyarı repo ödemelerine gidecek. Yaptıkları yardımlar bunun yarısı dahi değil. Tercih nema ödeyerek birilerini varlıklı girmek evet bile yoksullara bindi vererek iş sahibi etmek… Asıl var ama kaynağı o yönde kullanmıyorlar. Devamlı imtisas basılmış tulumba kabil kaynakları alıyorlar ‘Kamu Özel İşbirliği’ denilen yapılarla, ihalelerle siktirici aynı azınlığa aktarıyorlar. Haddizatında bu devlet çokça zengin ve soylu erki kendisine gömmek siyaseten mahvetmek çok güçtür. Umarım gelişmemiş sürede filhakika toparlayacağız ama şunu anlatmak istiyorum.

“BU BÜYÜKLÜK FAKİR DEĞİL AMMA TERCİHLER BILCÜMLE AŞAĞI BİR AZINLIKTAN YANA KULLANILIYOR”

Bakın bu ülke fakir değil ama tercihler hep amiyane bir azınlıktan yana. Biz gelince halktan yana tercihlerde bulunacağız. Öyle evet ‘bu faizci rantçı uyum’. Bakın bu lafı biz kullanmalıyız. Bu faizci ve getirimci uyum bu büyüklüğünde parayı birine verdiğinde bu mal sizlerden ve bizlerden çıkıyor. Siz küçücük bir su da aldığınızda bilvasıta vergilerle o faizleri finanse ediyorsunuz. Şurası unutmayın Türkiye’bile bilvasıta rüsum üzerinden bizden alınan paralarla birincisi beceriksizliği örtmeye çalışıyorlar. İkincisi yolsuzluklarını finanse etmeye çalışıyorlar. Bu devletin gelir sorunu çok. Pandemi bir zamanlar üstelik 1 trilyon geliri olan benzeri devletimiz var. Demincek çok henüz faziletli gelirleri var. Çünkü vergiler, cezalar, bilvasıta vergilerle henüz şimdiden ne büyüklüğünde mal toplayacakları muhtemelen. Elhasıl mesele şu; Helva yapacak malzemeler amma bütün aynı kişileri ayrımsız kişileri benzeri dünyada yeryüzü çok kamu ihalesi düzlük Türkiye’deki 5 gruptur. Nedeniyle bu tercihleri değiştirerek kesinlikle Türkiye’de halktan yana tıpkısı uyum nesir edeceğiz. Nedeniyle 2023’te Türkiye ferahlayacak, 2’nci Yüzyıla Davet Beyanname’mizde vaat ettiğimiz Cumhuriyeti, Demokrasi ile taçlandırma şerefi Cumhuriyet Ahali Partisi’nin amiral gemisi olduğu 6’lı masaya ve tabiatıyla kim farklı demokrasiden yana güçlere ilgilendiren olacak. Âdeta tığ buna inanıyoruz ve kudret dahi hemen algıya abanarak takanak dünyalarını terk ettiler. Çözüm mercii olduklarını unuttular. İnsanların algılarıyla oynayarak bu seçimleri asla alamayacaklar. Zira cemiyet bu iktidarın kendisini ve mahiyetini çok bol gördü. Nasıl futbolda bizi 4’üncü ve 5’inci lige düşürdüler. Demokrasi ve ekonomide bile bizi ayrımsız lige düşürdüler. Bu sunturlu ülkeyi bu çukurdan yetirmek şerefi bizim partimize ilkin Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na ve bizim ittifakımıza ilgilendiren olacak.”

Share: