Yurt Partisi Umumi Başkanı İnce, Van’da konuştu Açıklaması

Ülke Partisi Umumi Başkanı Aşure Ayı İnce, “Anayasa değiştirilecekse bilcümle politik partilerle görüşülmeli, hiçbir sakınca namevcut amma muamma gizli görüşmeyi, arlı görüşmeyi akıllıca bulmam.” dedi.

Ziyaretlerde düşmek üzere Van’a gelen İnce, gazetecilere, Yurt Partisi adına millete “yaşayış” önerdiklerini, kanı, hak ve aktöre istem köprüleri kuracaklarını söyledi.

Ülkenin bire bir ucundan gayrı ucuna rağbet köprüsü kuracaklarını, kurumlara olan güveni artıracaklarını belirten İnce, tarımı, sağlığı ve eğitimi piyasanın koşullarına bırakmayacaklarını dile getirdi.

İttifaklarda kayran kabul etmek kabilinden bire bir dertlerinin olmadığını, millete üçüncü tıpkı nöbet önerdiklerini anlatan İnce, şöyle konuştu:

“Biz Van’bile neyi konuşuyorsak Trabzon’üstelik, Diyarbakır’birlikte neyi konuşuyorsak, Edirne’bile onu konuşuyoruz. Yörenin şartlarına bakarak konuşmamı değiştirmem. Yani tıpkısı yere gidip o yörenin hoşuna gidecek lafları inandırmak benim huyum değil. HDP ile AKP görüşmüş ve görüşebilir. Bunda hangi var kim? Ben bir engel görmüyorum. Olgun değerinin dahi olmaması geçişsiz. Anayasa değiştirilecekse bilcümle politik partilerle görüşülmeli, tek sakınca bulunmayan amma adsız sansız saklı görüşmeyi, sıkılgan görüşmeyi akla yatkın bulmam. Görüşülecekse milletin gözünün önünde olmalıdır.”

İttifak sisteminin ucube aynı tümce olduğunu, ancak yapılabileceğini söyleyen İnce, “İttifaklar zer gününe dönüşmemeli. Bu ittifaklar ana hatlarıyla yazılmalıdır, yazıldıktan sonra birlikte millete açıklanmalıdır. Hakeza benzeri yöntem benzer. Buna bir itirazım yok ama çok aşkın uzatılmamalıdır. Bu tıpkısı anlamda birlikte intihap işbirliği olmalıdır. Yani seçim işbirliği kurallarımız şunlar, neyse yazarsın alt alta millete dahi açıklarsın. Bu şerait altında olursa peki. Apayrı kalem kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

6’lı masanın haricen bire bir aday bulması halinde yaşanabilecek gelişmelere değinen İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dışarıdan bulunan o hayat Cumhur Reisi seçilirse, şeş umumi başkanın emir eri olacak. Onları dinleyecek. ‘Siz hangi diyorsunuz sayın umumi başkanlar?’ deyip, Türkiye’yi öyle yönetecek. Buna mümin tıpkısı âdem saftır. Hakeza aynı husus olanaksız. Cumhur Reisi seçildiği dolaşma ayrımsız tanesini takmaz bunların. Takmamalı dahi doğrusu. Adam Cumhur Reisi, genel başkandan istek matlup. Yürütmenin başı, yasamanın üyesinden ferman matlup. Anayasaya ters, gerçeğe aykırı, eşyanın tabiatına çap. Hakeza aynı madde türlü mi? Yani Cumhurbaşkanı seçilseydim, CHP’den adayken. Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin Genel Başkanıydı bana buyruk mı verecekti? Cumhurbaşkanlığı böyle bire bir şey mümkün mi? Dinleyeceğimi mi sanıyordunuz? Hakeza benzeri öz olamaz. Reisicumhur seçilen birey, muktezi şekilde ülkeyi yönetir. Böyle talimatla filan olanaksız bu işler.”

İnce, beraberindeki partililerle şehir merkezinde esnafı ziyaret etti ve vatandaşlarla görüştü.

Share: