Yusufeli’nde sular altında kalacak yerlerdeki sokak hayvanları boşaltma ediliyor

Artvin’üstelik, 22 Kasım’dahi su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve HES suları altında kalacak yerlerdeki sahipsiz hayvan bilimi emin bölgelere taşınıyor.

Artvin Hayvanları Doğayı İnsanları Himaye ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) koordinesinde Türkiye’nin değişik illerinden gelen gönüllüler ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Daire Başkanlığı, Yusufeli Belediyesi ve mekân belediyelerden ekipler, sahipsiz hayvanların tahliyesi için kestirmece 3 hafta geçmiş emek başlattı.

Aralarında görev paylaşımı yaparak bölüm boyunca boşaltılmış köyleri gezerek geride efsanevi kalmamasına dikkat eden ekipler, bugüne büyüklüğünde 500’e andıran kedi ve köpeği güvenli bölgelere götürdü.

Yürütülen çalışmaları eş güdümlü fail HAYDİKO Yönetim Kurulu Üyesi Mısır Yasemini Yılmaz, AA muhabirine, DSİ 26. Mıntıka Müdürlüğünden aldıkları bilgiler dahilinde önceki sular altında kalacak bölgeler öncelikli kalkmak amacıyla riskli bölgelerden hayvanları alıp keyif hizmeti gereksinimi olanları rehabilitasyon merkezine getirdiklerini, dosdoğru hayvanları birlikte bakir yerleşme adına saldıklarını ve oradaki beslenmelerini sağladıklarını söyledi.

Hayvanların tahliye çalışmasında kendilerine Türkiye’nin ayrımlı yerlerinden haddinden fazla sayıda gönüllünün bindi olduğunu tamlayan Yılmayan, yardım sunanlara teşekkürname etti.

Yılmaz, izzet, gönüllüler, sivil sosyete kuruluşları ve belediyelerin destekleriyle bu süreci yönetmeye devam ettiklerini kaydederek, özel sektörden birlikte maddi ve manevi bindi beklediklerini dile getirdi.

DSİ’nin çıkmaz hayvanları amacıyla yaptığı kulübeleri yeryüzü gücük sürede bitirip konfirmasyon edeceğini aktaran Yılmayan, “Sonunda sular altında kalacak yerlerdeki çıkmaz hayvanları daha çok kullanılmamış iskân yerlerindeki dirim alanlarında hayatlarını sürdürecek.” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinden baytar doktor Tarık Gürbüz ise böyle benzeri çalışmanın parçası oldukları amacıyla mutluluk duyduğunu söyledi.

“Çalışmalarımız çıktı birlikte bitmeme edecek”

Er akarsu altında kalacak bölgeleri riskli toprak olarak değerlendirerek çabuk şekilde tahliyelere bitmeme ettiklerini belirten Gürbüz, şöyle konuştu:

“Sular altında kalacak bölgelerde 1000’e andıran iyesiz efsanevi olduğunu tayin ettik. Bu canlarımızdan 500’e yakınını hayvansever derneklerle yer belediyelerin destekleriyle üç haftalık süreçte boşaltma ettik ve emniyetli bölgeye taşıdık. Bir o kadar daha var ama önceliğimiz yavrularımız ve bölgeden kendi başına uzaklaşamayacak canlarımız. Çalışmalarımız imdi bile bitmeme edecek.”

İstanbul’dan gelen gönüllülerden Burak Sap Dokunaklı birlikte sokaktaki canlara benzeri tefessüh gelmemesi için var güçleriyle çalıştıklarını tabir ederek, “Şu an güdük biz antlaşma sonradan sular altında kalacak Yeniköy köyündeyiz. Köyü baştan başa dolaşarak ‘Hayvan artmış mı?’ diye niteleyerek taharri ediyoruz. Geride bir tane bir tane da birey artırmak istemiyoruz.” diye konuştu.

Share: