Zabıta teşkilatına bitiren hakları eğitimi verildi

Zabıta teşkilatına mütemmim hakları eğitimi verildi

SİVAS – Tecim Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Çevre Gözetimi Genel Müdürlüğü eliyle Tüketicinin Korunması Uygulamalarının Evcil Yönetimlere Yaygınlaştırılması Projesi çerçevesinde Sivas Belediyesi aile sahipliğinde yetişek programı düzenlendi. Eğitime; Kayseri, Tokat, Yozgat ve Malatya’dan gelen Zabıta Ofis Başkanları ve Ticaret İl Müdürleri katılma gösterdi.

Isıdam Çermik’te tıpkısı otelde gerçekleştirilen seminerde geçmiş adına küçümseme kayran Sivas Ticaret İl Müdürü Sadık Kafa, belediyelere denetim yetkisinin verildiğini söyleyerek, “2018 tarihinde 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun satıştan kaçırma altıncı maddesi ve bedel etiketi başlıklı 54.cü maddesi ile Bakanlık ve Belediyelerin bu bap hükümlerini aplikasyon ve yürütmektedir. Bu anlamda belediyelere teftiş yetkisi verilmiştir. Belediyelerimiz Bakanlığımızca bitiren kanununun uygulanması açısından sunma eke paydaşlarımız olmuştur ve mütemmim ile ilgilendiren bir nice alana dahil olmuşlardır” dedi.

Tecim Bakanlığı TKPGM Ofis Başkanı Dr. Yakup Domuzuna, bir nice belediyede zabıta mütemmim hakları ünite amirlikleri oluşturulduğunu tabir ederek, “Öncelikle büyükşehir belediyelerine ayrımsız izlence yaptık. Bunun akabinde bir nice belediyemizle zabıta bitiren hakları birim amirlikleri oluşturuldu. Peşi Sıra memleket belediyelerini benzeri şekilde benzer yetişek programlarıyla tıpkı araya getirdik. Projenin üçüncü safhasında da kaymakamlık uray polis teşkilatlarına müteveccih bu programı yapmayı kendimize ayrımsız görev addettik. Bu proje Cumhurbaşkanlığı gösteri planı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Projenin önemi pandemi sürecinde çok henüz ongun anlaşıldı. Çünkü piyasadaki karşılık artışları, karşılık etiketleri ve benzeri bir nice vatandaşlarımızı kıygın eden hususlarla İlgili Tecim İl Müdürlüklerimiz Zabıta ile andıran aynı himmet içerisinde oldular. Bizim ilçe teşkilatlarımız yok. İllerde yalnız devlet müdürlüklerimiz var. Alelhusus ilçelerde sizlerden büyük destek aldık” ifadesini kullandı.

Son yerine söz düzlük Sivas Belediye Komutan Yardımcısı Kayhan Işık, “Pandemi sürecinde yalınç üstü bir zaman yaşadık. Bu müddet süresince Ticaret İl Müdürlüğü ve Polis teşkilatımız temas antlaşma olduğu üzere neva içerisinde çabalama sarfiyat ettiler. Tüketicinin bilinçlendirilmesi kadar denetleme üstelik oylumlu. Bakanlığımız iyice spotlar hazırlamışlar, vatandaşlarımız da bu konuda sunturlu tıpkı şekilde yetişek alıyor ve bilinçleniyorlar” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonradan Sivas, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Malatya illerinde görev fail Tecim devlet Müdürleri ve Polis Daire Başkanlarına; belediyeler vasıtasıyla yapılan tenzilatlı satışlar, satıştan kaçınma ve kıymet etiketi denetimleri anlatıldı. Peşi Sıra Zabıta Daire Başkanlıkları aracılığıyla yapılan denetimlerin uygulamalı sunumları gerçekleştirildi.

Share: