Zelenski: Marhanets’e planlı saldırıda 13 yaşama hayatını kaybetti

Ukrayna Mehabet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği geveze sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu gösterişli doğmak amacıyla 10’dan aşkın dertli olduğunu bildirdi.

Ukrayna Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenski, akşam saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci haset geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği saldırış sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu korkulu almak için 10’dan aşkın yanık olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, duyu ve manşet kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine yönelik bombardımanını yanıtsız bırakmayacağını belirten Zelenski, “Moskof birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Bire Bir Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar üzere Moskof terörünün bu tınlamalı tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini bir misil daha kanıtlıyor. Silahlarımız hangi kadar güçlüyse ve kullanma alanları ne kadar genişse, bu cani çekişme o büyüklüğünde çabuk bitecek” dedi.

“SAVAŞIN NE ANT BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın ne zaman biteceği konusuna üstelik değinen Zelenski, “Bugün temas etmek istediğim başka benzeri bahis bile herkesi endişelendiren bir soru olan ‘Savaş ne ahit bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları tıpkı sene bazıları dahi daha çok süreceğini söylüyor. Fakat bu sorunun cevabı aracısız Rusya’nın uğrayacağı zayiat konusuna tutkun. İşgalciler ne büyüklüğünde çokça kayıp yaşarsa, topraklarımızı o büyüklüğünde çabuk kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini güvence altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya müzaheret eden herkesin düşünmesi müstelzim madde budur: olabilir olan sunu nazik kayıpların işgalcilere zahir verileceği kim böylece savaşın süresi kısalsın. Kestirmece 43 bin ölü Zalim askeri, Moskof liderliğini savaştan bire bir yokuş yolu bulmaları gerektiğine ikna etmiyorsa, bildirmek üzere elan çok sonuca ihtiyaç vardır. Yemeden Içmeden ayrımsız bölüm zarfında, işgalciler 9’u Kırım’birlikte ve yegâne henüz Zaporizhzhia yönünde görünmek için 10 kavga uçağını kaybettiler. İşgalciler ayrıca zırhlı araçlar, mühimmatlı depolar, lojistik güzergahlar kabil konularda bile bakir kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: