Zelenski: Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali çevresinde yaşananlar Rusya’nın yer nazik suçlarından biri

Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en balaban suçlarından biri’ olduğunu belirterek, “Rusların Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali topraklarından tamamen çekilmesi ve Ukrayna’nın santral çevresindeki kapsam üzerindeki bütün kontrolünün baştan sağlanması, yekpare Avrupa için nükleer güvenliğin baştan sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, tün saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta düzenlenen dürü konferansında Ukrayna amacıyla 1,5 bilyon euroluk yardım toplandığını belirterek, “Kopenhag’daki dürü konferansına katıldım. Bunlar Ukrayna’nın ortağı 26 mutluluk. Ramstein Albeni Üssü’ndeki toplantıların devamı yerine apayrı ayrımsız gestalt oluşturdular. Bu şekil, silahlar, mühimmat, askeri eğitim bilimi, mayın özleştirme, kurtarılmış bölgelerin iyileştirilmesi karışma koyulmak için teferruatlı vadeli destekle ait. Konferansın evvel sonuçlarını şimdiden aldık. Toplantının açılışının derakap ardından Danimarka, Ukrayna’ya 110 milyon euro tutarında kullanılmamış tıpkı destek paketi açıkladı. Umumi olarak, konferansta vakit kaybetmeden tıpkısı günde, alelhusus hayati mühimmat üretimi için harcanacak olan 1,5 bilyon euro toplandı” şeklinde konuştu.

“RUSYA’NIN SANTRALDEN AĞIZ AĞIZA ÇEKİLMESİ AVRUPA’DA ÇEKIRDEKSEL GÜVENLİĞİ YENİDEN SAĞLAYACAKTIR”

Ulusa sesleniş konuşmasında Zelenski, Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ne üstelik değindi. Santralci çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en iri suçlarından biri’ olduğunu söyleyen Zelenski, yapı topraklarında Rusya’nın bambaşka aynı bombardımanının kaydedildiğini belirtti. Zelenski, “Hiç kimse bir nükleer santrali bu büyüklüğünde degaje tıpkısı şekilde kamu dünyayı tehdit emreylemek ve bazen şerait gelecek aylamak için kullanmamıştır. Kesinlikle dünyadaki bütün, işgalcileri Zaporizhzhia çekirdeksel santralinin topraklarından aforozlamak için derhal tepki vermelidir. Bu hoppadak Ukrayna’nın ayrımsız ihtiyacı değil, global çıkarla ilgilidir. Bunu, Konfedere Uluslar (BM) Asayiş Konseyi’nden devletler arasındaki temaslara kadar her düzeyde vurguluyoruz. Hemen Rusların Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali topraklarından ağız ağıza çekilmesi ve Ukrayna’nın santralci çevresindeki durum üzerindeki tüm kontrolünün baştan sağlanması, eksiksiz Avrupa için nükleer güvenliğin baştan sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Share: