Zelzele mecmu ailesini hayattan koparmıştı: Enkazdan çıkarılan 10 yaşındaki kızının son görüntüleri ortaya daha çok

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde 7.7 büyüklüğündeki depremle gelişigüzel yıkılan apartmanın enkazından salim adına çıkarılan 10 yaşındaki Kutsi Erva Eskişehir Taşı’tan 26 gündür fen alınamadı.

Belediyeye ilgili güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerdeki aynı şahsın, otomobilin dip koltuğundan aldığı bir çocuğu kucağında koşarak ambulansa götürdüğü kaydedilirken, günlerdir kızını arayan kederli ağababa Abdullah Patal, kızının bulunması amacıyla asayiş kamerası kayıtlarını polise teyit etti. Gitmediği hastane kalmadığını ifade fail Abdullah Denizköpüğü, kızının aynı an ilk bulunmasını istedi.

GİTMEDİĞİ VADI KALMAMIŞ

Depremin ardından Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesindeki babası Üzeyir Lüle Taşı’ın evinde küsurat Abdullah Eskişehir Taşı, Sağlık Bakanlığı, Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, itimat ve hastanelerden adliyelere kadar gitmediği vadi kalmadığını söyledi. Abdullah Lüle Taşı, eşi ile gelişigüzel kızı Şerif Erva’nın yanına gittiğini ve odaya geçtiği sırada üstelik evinin depremde ağız ağıza çöktüğünü belirtti.

“HOPPADAK AYAĞINI OYNATAMADIĞINI SÖYLEDİ”

Kızının taharri kurtarma ekipleri eliyle enkazdan çıkartıldığını tamlayan Eskişehir Taşı, “6 Küçük Ay 2023 Kahramanmaraş depreminde 4.10’larda evim önceki depremde yıkıldı. Yıkıldığında ben yatak odasındaydım. Eşimle bu arada kızım Kutsal Erva’nın odasına geçtik. O odaya mazbut geçmez evimiz ağız ağıza çöktü. Çöktüğünde eşimi orada kaybettim. Mübarek Erva ile sürekli iletişim halindeydik. Kutsal Erva’nın rastgele durumunda yarası falan yoktu. Çabucak ayağını oynatamadığını söyledi. Şerif Erva’nın saat 11 sularında aram istirdat ekipleri vasıtasıyla çıkartıldığı, çıkarttıklarında komşularının akrabaları yoluyla arabaya alınıp ve muhtemelen tıpkı mesafede ambulansa verdiğini söylediler” dedi.

“YEGÂNE YEGÂNE BAKTIM, KIZIM MUKADDES ERVA’YI BULAMADIM”

Saat 11 sularında kurtarılan kızına bire bir henüz ulaşamadığını anlatım eden Denizköpüğü, şunları kaydetti:

“Ego 2,5 civarında enkazdan çıktım. Kızım ise 11’dahi imdi. Çıktığında oradaki komşular ‘Biz kızı ambulansa verdik’ dediler. Ambulansa verildiğini duyunca ben emniyetli ellere gitti ona bakarlar diyerek. Gayrı odada kâin kız kardeşim, kuzenim, 4 yaşında Zümra kızım vardı. Onlardan bir patırtılı alabilir miyim diye enkazda seslenmeye çabaladım. Elan sonra Ankara’dan ailem ve akrabalarım geldi. Onlar geldiğinde saat 8 olmuştu. 8’bile sağlık gelmez ben akrabalarımdan aynı kısmını hastaneye Mübarek Erva’ya bakın diye niteleyerek gönderdim. Onlar gittiler bulamadılar. Saat gece 12’da ego gittim hastaneye. Orada doktorun biriyle görüştüm, ‘Koridorda yatan hastalara bak’ dedi. Gittim baktım tek yegâne kızım Mübarek Erva’yı bulamadım. Ansız doktora yöneldim ‘Hocam bu koridorda hastalar beyninde yok kızım’ o birlikte ‘Neyi vardı kızının?’ dedi. Ego da ‘Hocam enkazda beraberdim enkazda hoppadak ayağını kıpırdatamadığını söylemişti’ dedim.”

“AMBULANSA VERMİŞLER”

Komşuları vasıtasıyla belediye uğrunda kızının ambulansa verildiğini anlatan Eskişehir Taşı, “O da ‘Ortopedik vakaları ego Kayseri’ye sevk ettiğim’ dedi. Kâh akrabaları da Kayseri’ye yönlendirdim. Baktılar bulamadılar. Ego günler geçtikçe aracıyla götürücü komşulardan şüphelendim. Henüz sonradan bizim toplumsal medyadan paylaşımlarla aracın içindeki başka tıpkı komşunun akrabası eş abla bize ulaştı. Çocuğu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi uğrunda ambulansa verdiğini söylediler. Ben lahzada aradım belediyenin kameralarının çalışıp çalışmadığını. Onlar üstelik baktılar, bize görüntüleri yakaladılar. Ambulansa vermişler. O komşulardan endişem yok oldu. Zira ambulansa verildiğini zat gözümle gördüm. Ondan sonra ambulansın plakasını tayin etmişler” diyerek konuştu.

“BAŞKA KİMSEM KALMADI”

Lüle Taşı, “Kahramanmaraş Üniversitesi Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne antre yaptığını söylediler. Polisler hastanenin azrail kayıtlarını almışlar. 4 ahit oldu müşteri taşıt incelemesi yapıyorlar temas serencam elde edemediler. Tek hacim dalım o kaldı. Apayri kimsem kalmadı; eşimi, kızımı, kız kardeşimi, kuzenimi kaybettim. Amma bu bala ondan henüz bunaltıcı bastı. Biricik isteğim benim çocuğumu bana ölmüş evet da sağ parasız ya da alil bu çocuğumu bana benzeri an evvel kavuştursun” şeklinde konuştu.

Share: