Zer fiyatlarında düşüş sürecek mi? Uzman isimden öngörüler geldi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, zer fiyatlarındaki düşüşün arızi olduğunu, bu fiyatlardan altına envestisman yapmanın ilerleyici zamanda yatırımcıya kazandırabileceğini söyledi.

“ALTIN ALMAK İÇİN FIRSAT”

Yaz sezonunun bitmesinin kızıl fiyatlarının düşmesinde deli dolu olduğunu belirten Özman, “Sezon bittiği için Türkiye’birlikte ve dünyada kızıl talebi düşmeye başlıyor. Yaz sezonu bitince altına talep düştüğü için bu aylarda fiyatların düşmesi normal. Şu anda dünyada yıldızı ışıldak yatırım aracı Amerikalı doları. FED’in getiri artışları doların değerini yükseltti. Dolar-euro paritesinde dahi bunu görüyorsunuz. Dolara ilginin artması birlikte altına olan talebi düşürüyor. Bu düşüş, güdük sürekli bir düşüş. Dünyadaki bu enflasyonist ortamda altın fiyatlarının çok fazla düşmesi türlü değil. Bence bu düşüşler kızıl kabul etmek amacıyla tıpkı vesile. Altının ONS’unun bin 700 doların aşağısına düşmesiyle yatırımcılara tavsiyem, bu fiyatlardan kızıl alınmasıdır” dedi.

“BU DÜŞÜŞLER SPEKÜLATİF”

Kızıl fiyatlarındaki düşüşün mufassal devamlı olmayacağını savunan Özman, “Altındaki bu düşüşler kurgusal. Bu fırsat, altın alınarak değerlendirilebilir. Dünyada değme şeyin fiyatı artıyor. Enerji, işçilik, işletme, icar fiyatları haddinden fazla efdal. Bunlara paralel namına altının topraktan tenzil maliyetleri üstelik artıyor. Rusya- Ukrayna krizinden muhit Rus altın rafinerileri Avrupa’ya bey yapamıyorlar. Ondan kontekst değerli arzında bile bire bir yük var. Para Şişkinliği bu kadar yüksekken, zer arzında bastırık varken fiyatların dünya pazarında bu rakamların altına düşmesine imkan namevcut. Bence bu bağan fiyatlarla kızıl alınıp fırsata çevrilmeli” diye niteleyerek konuştu.

Share: