ZEYTİNYAĞINDA HİLEYE DİKKAT EDİN

ZİRAAT Mühendisleri Odası Kilis Yazıhane Başkanı Yiğitlik Özdemir, hasadı bitmeme eden zeytinden elde edilen yağda hileye ilgi edilmesini istedi. Özdemir, tahşiş zeytinyağlarının tüketiciyi zarara uğrattığı gibi sağlığını birlikte tehdit ettiğini belirterek uyarıda bulundu.

Kilis’te, 300 bin dekar arazide ekimi yapılan zeytinin hasadına bitmeme ediliyor. Kilis Ekincilik Mühendisleri Odası Başkanı Çekinmezlik Özdemir, hasadı yapılan zeytinin tesislerde itici sakımı yapılarak yağa dönüştürülüyor.

Yürek Özdemir, kentte hasadı yapılan zeytinden elde edilen yağın kalitesiyle ilgi çektiğini ve Avrupa ülkelerine üstelik ihraç edildiğini söyledi. Tüketicilerin zeytinyağı alırken titiz olmasını talip Özdemir, “Tüketicilerimizi tahşiş zeytinyağı konusunda uyarıyoruz. Tahşiş zeytinyağı; zeytinyağının içerisine kurada olan cehre antagonist, ay çiçek yağı gibi eklemeler yapılması anlamına geliyor. Fiyatların artışıyla alay malay piyasada tahsiş yani sahte yağları çoğaldı. Düzme yağ buzdolabında ayrımsız müddet bekletildikten sonra çıkarıldığında hızlıca çözülüyor, cins yağın çöülmesi ise henüz teferruatlı süre alır. Bu formül ile zeytiyağının esas olup olmadığı derhâl anlaşılabilir” diye niteleyerek konuştu.

Kilis Örgensel Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Çelik ise kentte ekimi yapılan zeytinlerden elde edilen yağın kalitesinin yanı sıra zinde olduğunu tabir etti.

Share: