Zonguldak veri | Başkan Bahadır, Kdz. Ereğli’nin taleplerini Saylav Yılmaz’a anlattı

Ulusçu Akıntı Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Beklenti Yılmayan ile MYK Üyesi Ahmet Cidal Çolak, MHP Genel Başkanı Çap Bahçeli eliyle başlatılan “İlçe kaza üslup ve tenvirat” programı doğrultusunda Kdz. Ereğli ilçesine gelerek Tecim ve Endüstri Odası (TSO) Umumi Heyet Başkanı Aslan Batur ve yönetimini görüşme etti.

Kdz. Ereğli TSO Umumi Heyet Komutan Arslan Keleş, Divan Başkanı Tasin Tanyıldız, umumi heyet ve sedir üyeleri ile birlikte MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmayan, MYK Üyesi Ahmet Kavga Çolak, Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse, Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk ve beraberindeki heyeti kapıda karşıladı. MHP Düzce Saylav Beklenti Yılmaz, ilçe kaza gezerek vatandaşların dertleri, arzu ve beklentilerini dinlediklerini belirterek Kdz. Ereğli TSO’yu müzakere ederek sanayici ve gelişim insanlarını dinlemek istediklerini söyledi. Yılmaz konuşmasında “MHP Umumi Başkanımız Devlet Bahçeli’nin talimatları ile kaza kaza gezdik. Bundan sonrada köy karye gezmeye başlıyoruz. Genel Başkanımız birlikte Sivas’ta başlayan mitinglerimizin 5.’sini Konya’bile yapacak. Seçimlere da 7,5 kamer kadar biraz kaldı. 7,5 maaş zamanı en gür şekilde değerlendirebilmek amacıyla daha çok programlarımız intihap programına dönmeye başladı. Halkımızın dertlerini, taleplerini, beklentilerini dinliyoruz. Sanayici ve aksiyon insanlarımızın sıkıntılarını çok yakından izleme ediyoruz. Bu anlamda Rahman Demirtürk başkanımız ziyaretleri buradan başlattı. Bizim bile çorbada benzeri tuzumuz, inşaatta bir tuğlamız evet çabası içerisindeyiz. Siyasetteyiz, milletvekiliyiz amma sizlerin de dostunuzuz, arkadaşınızız.” dedi.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Bahadır, Düzce ve Ereğli’nin iki komşu site olduğunu belirterek Düzce Milletvekili Yılmaz’ı bu anlamda yabancı görmediklerini anlatım etti. Bankalarda esnafların yaşadıkları sıkıntılara ilişkin bilgiler veren Komutan Keleş, konuşmasında şu sözlere düz verdi:

“Ziyaretinizden son merhale memnun olduk. Biz sizi ecnebi namına görmüyoruz. Siz bizim bölgemizin milletvekilisiniz. Ereğli ve Düzce iki bitişik şehir. Yıllardır birlikte iş yaptık, aykırı çalışanlarımız var. Sorunlarımızda birbirine eş. Ekonomide yaşanan güçlü koşullar vakit kaybetmeden Türkiye’bile değil dünyada var. Memleketimizin idaresi da genişlik ongun şekilde yapılmaya çalışılıyor. Kimesne bu durumun incitici olmasını istemez. Cumhur İttifakı’na halkın inancı halen bitmeme ediyor. Sonuç itibariyle 7,5 kamer sonraları insanlar kişi iradelerini sandıkta ortaya koyacaklar. Kazançlı göstergelerdeki konjektürel tadilat bizde dahi münasebetsiz külfet oluşturuyor. Enerji maliyetlerindeki artışlar hepimizi derinden yaralıyor. Tabi hükümetin sübvansiyonu da ayrımsız nebze rahatlatıyor. Dövizdeki artışla beraber enflasyonda artıyor. Şimdilerde sular az buçuk elan müstakar kabilinden. Şu anda hisse senedi dünyasının sunu büyük sıkıntısı paraya yankılanmak. Bankalara gittiğimizde ‘Kaynak bulunmayan, para bulunmayan’ deniliyor. Cumhurbaşkanımız esnafa yıllık 7,5 faizli kredi açıkladı. Burada şöyle bire bir güçlük var; bizim 2 bin 700 üyemizin 750 tanesi KOBİ’dir. Diğerleri banal işletmelerdir. Bizim üyelerimiz bu kredilerden yararlanamıyor. Ciro bazında bu krediler kullandırılsa, bizim üyelerimizde krediye ulaşabilecek. Esnaf odasına kayıtlı 10 pare tırı olan dirilik var. Örneğin bize mukayyet tıpkı diyet uzmanı var; senede ihtimal 100-150 bin TL fatura kesiyor. Bu hiçbir şekilde krediye ulaşamıyor. Burada iş hacmi kriteri gelirse biz makul sonuca ulaşırız. Tığ bunu TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Kamu Bankaları Umumi Müdürlüğüne da ilettik. Onlarda bire bir yasa değişikliği olması gerektiğinden bahsettiler.”

Komutan Batur, Kdz. Ereğli kurmayı planladıkları 2. Kombinasyon Endüstri Bölgesi Projesi üzere cemi bakanlıklardan olur aldıklarını fakat Tarım Bakanlığında beklediklerini belirtti. Batur hem Kdz. Ereğli 2. OSB hem dahi tekke balıkçılığı projelerindeki bürokratik engellerin kaldırılması üzere MHP Düzce Saylav Ümit Yılmaz’dan destek istedi. Batur görüşmede ayrıca Kdz. Ereğli Hükümet Konağı ile Güvenlik Müdürlüğü binalarının yıkıldığını ve mufassal süredir yenilerinin yapılmadığını anlatım etti. Bunun üstüne MHP Saylav Yılmaz, Kdz. Ereğli’nin bölgenin yüce kentlerinden birisi olduğunu belirterek Hükümet Konağı ve Güvenlik Müdürlüğü binalarının yapımının tıpkı an geçmiş hızlandırılmasını istedi.

Ziyaret şişko fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. – ZONGULDAK

Share: