2 ilçede KBRN tatbikatı yapıldı (2)

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçelerinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) tatbikatı düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedili Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı Çekirdeksel Düzenleme Kurumu (NDK) işbirliğinde, 2022’nin “Kıyamet Tatbikat Yılı” ilan edilmesi kapsamında KBRN tatbikatı organize edildi.

Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi’ndeki alana kurulan bilgilendirme merkezinde manevra hazırlıklarının anlatıldığı video gösterildi, NDK görevlilerince sunum yapıldı.

Sonrasında senaryo gereği, Gülnar’dahi yapımı devam fail Akkuyu Çekirdeksel Bunaltıcı Santrali’nde (NGS) “müstacel buut olayı”nın gerçekleştiğine yönelik Sazak Kıyamet ve Acil Nitelik Merkezine ihbar ulaştı.

İhbarın AFAD ve NDK’ye iletilmesinin arkası sıra başlatılan tatbikatta, Periferi Düzenlilik Akdeniz Nahiye Komutanlığı ve İl Cingöz Komutanlığı ekiplerince, Yeşilovacık Mahallesi’ndeki vatandaşların denizden ve karadan tahliyesi sağlandı.

Taşucu Mahallesi’ne kurulan toplantı, akseptans ve irsal merkezine götürülen eşhas, kontrollerin ardından ışıma ölçümünden geçirildi.

Dezenfeksiyon işlemleri tamamlanan katılımcıların geçici tahaffuz alanına nakledilmesiyle manevra sona erdi.

Görüntüler evgin nitelik, akse ve hile merkezlerine hareketli aktarıldı

Mersin Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan, AFAD Başkanı Yunus Sezer, NDK Başkanı Yengi Demircan, muhtelif kurumlarda görevli 15 kıyamet grubundan 447 personel ve 111 aracın katıldığı uygulamayı sahada izledi.

Tatbikat, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı, AFAD, NDK, Türkiye Erke, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) ile Akkuyu’daki evgin buut, kriz ve idare merkezlerine dökme enerjik görüntülerle izleme edildi.

Çalışmaya Akdeniz Mıntıka ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Yetersizlik, İl Itimat Müdürü Mehmet Aslan, İl Kurnaz Komutanı Sancak Temiz Çarıkcıoğlu, Kenar Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek dahi katıldı.

“Tatbikatının prosedürler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekiyordu”

Ilbay Pehlivan, gazetecilere, kentte muhteşem benzeri tatbikatı düzenlediklerini söyledi.

Akkuyu NGS’nin yapımının sürdüğünü tamlayan Güreşçi, “Akkuyu NGS bugüne büyüklüğünde yegâne kalemde hayata geçirilen sunma şişman envestisman yerine kayda eski durumda. Bu envestisman genişlik faziletkâr standartlarda izlem ediliyor. Bu bağlamda bile burada bire bir KBRN tatbikatının prosedürler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekiyordu.” diye konuştu.

“Bu sene Türkiye’birlikte ilk kez yapılan tatbikatları gerçekleştirme imkanı bulduk”

AFAD Başkanı Sezer, 2022’nin “Facia Tatbikat Yılı” car edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda yapılan çalışmalara değinen Sezer, “Bu sene 54 bin 302 manevra hedefimiz vardı. Şu esas kadar 96 binin üstünde manevra gerçekleştirdik. Bu sene Türkiye’üstelik ilk defa yapılan tatbikatları realizasyon imkanı bulduk.” dedi.

Sezer, kentte düzenlenen tatbikatın mevzuat gereği kombinasyon edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Buradaki çekirdeksel santralle ilişkin yöre hazırlıkları gerçekleştirmek, zat kabiliyetlerimizi ve kurumların kuma çalışmasını görme açısından büyük ayrımsız manevra gerçekleştirdik. 906 afetzede senaryo gereği tahliye çalışmasına katıldı. Ülkemiz bulunduğu coğrafya bakımından sadece bizden kaynaklanan değil, yer ülkelerden birlikte kaynaklanan eş tehlikelerle karşılaşabilir. Mersin’dahi hem çekirdeksel santralin yöre aşaması olarak hem bile manevra yılı olması nedeniyle bunu ortaya koymamız gerekiyordu. İnşallah bu cins afetlerle karşı karşıya kalmayız. ‘Bugünün tatbikatı, yarının hazırlığı’ şeklinde hareket etmek bize şişman şeyler katacaktır.”

NDK Başkanı Demircan de tatbikatın başarıyla tamamlandığını kaydetti.

Share: