23 yaşındaki kadının kalbindeki mapushane mecbur yöntemle ameliyata ister kalmadan kapatıldı

23 yaşındaki kadının kalbindeki delik merbut yöntemle ameliyata ister kalmadan kapatıldı

KÜTAHYA Kütahya’da tıpkı hastanın kalbindeki delik ilk defa bağlı yöntemle ameliyata gerek kalmadan kapatıldı.

23 yaşındaki Aslı Şahin, bir müddet önceki soluk darlığı şikayetiyle Kütahya Aksakal Çelebi Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde Şahin’in kalbinde mapus olduğunu belirleme edildi. Bunun üstüne Büyük Kardiyolojisi Kliniği’nden Prof. Dr. Mehmet Uca Astarcıoğlu, Doç. Dr. Taner Bayındır, Yavru Kardiyolojisi Kliniği’nden Doç. Dr. Rahmi Özdemir, İzmir’den destek gayeli gelen Prof. Dr. Nazmi Çürük ve Dr. Kaan Şans ile gelişigüzel kol çalışması gerçekleştirdi. Ameliyatsız ve kapalı yöntemle yapılan operasyonda Aslı Şahin’in kalbindeki cezaevi başarıyla kapatıldı.

Kardiyoloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Mürtefi Astarcıoğlu, “Kütahya’da önce başarılı sinüs venosus tipi atriyal septal defekt yama işlemi yapıldı. Grup adına, 23 yaşındaki dinç tutkun Aslı Delicesine’e başarılı aynı prosedür gerçekleştirerek hastanemizde ilkleri yaşamaya bitmeme ediyoruz. ‘ASD lokalizasyonuna bakarak sekundum, primum, sinüs venosus ve koroner sinüs türlü girmek için dört ayrımlı şekilde görülebilir. Bunlardan sekundum makule ASD dışında diğerlerinin tedavisi yalınlık kalp cerrahisidir. Sinüs venosus tipi ASD, bütün ASD lerin yüzde 5-10’unu oluşturur. Sağ kalbe gelen büyük toplardamarlar ile sol kulakçığı ayıran atriyum dokusunun aksiyon bozukluğu sonucu oluşur. Sinüs venosus atriyal septal defektlerin görüntülenmesi ve tedavisinde sonuç benzeri birçok yılda koca benzeri seri değişikliği oldu. Bu gelişmelerin sonucu olarak tutkun stentler çıktı bu defektlerin perkütan (Ameliyatsız) yerine kapatılmasına imkân sağladı” diye konuştu.

Bala Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Rahmi Özdemir, hastanın sağlığına kavuşmasının kendilerini sevindirdiğini kaydetti. Aslı Delimsirek da, kendisini sağlığına kavuşturan doktorlar ve şifahane personeline teşekkürname etti. Şahin, bir birçok dolaşma gözaltı altında tutulup, kontrolleri yapılarak hastaneden taburcu edildi.

Bu arada, Kütahya İl Esenlik Müdürü Dr. Im Şenkul, tutkun Aslı Delice ile ailesine ‘Geçmiş olsun’ dileklerini ileterek, Hastane Başhekimi Hekim Akademisyen Sertaş Erarslan’a, işlemi gerçekleştiren ekibe teşekkürname etti ve başarılar diledi.

Share: