50 almanak triportörleri önce günkü ihtişamıyla yeniliyor

– 50 yıllık triportörleri önce günkü ihtişamıyla yeniliyor

BURSA – Bursa’birlikte oto tamircisi aracılığıyla maltalık bulan triportörler, caddelerde boy göstermesinin birlikte nezih mekanların esas köşelerindeki yerlerini birlikte alıyor.

Yıllar evvel manav ve bakkallar yoluyla denge taşımada mergup veya çıkmaz aralarındaki hamam satışlarda girmedik düzlük bırakmayan triportörler, el beyninde pırpır namına bilen 3 tekerlekli motorlar, yeniden sokaklarda kayran alamasa birlikte nezih mekanların yer adamakıllı köşelerini süslüyor. Bursa’de çocukluğunun aralarında geçtiği triportörleri yeniden caddelere kazandırmak üzere cenk veren İbrahim Öner Algı, son benzeşim araçlara dahi bakım verse üstelik pırpırdan vazgeçmiyor. Aşkın kullanılmasa üstelik gene birlikte özel müşterilerin temenni ettiğini tamlayan Kazanç, “Sıfırdan rastgele şeyini düzenlemek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Avrupa’ya bile buradan pırpır gönderiyoruz. Birtakım motoru kullanmayı düşünmüyor. Elden görsel namına dükkanının bir köşesini ayırıyor. Bugüne kadar 200’ün üzerinde bu şekilde aracı vurdumduymaz kazandırmışızdır” dedi.

Kimisinin ise tutkusunun değişik olduğunu ifade fail Rüşvet, “1970 mümasil aracın seçkin yeri özgün namına kullanan Kip Hususi da bizlere aralıklarla pırpırını getiriyor. Müstelzim bakımını müstelzim ayarlamalarını yapıyoruz. Konu fitillerinden farına, sileceğinden vitesine kadar seçme şeyi otantik. Bu değme geçen dolaşma ayrımlı benzeri tutkuya dönüşüyor. Hakeza tıpkısı hovarda sıfırdan düzenlemek 50 bin liradan başlıyor” diyerek konuştu.

Aracına gözü kabil baktığını tamlayan 1970 bir pırpırın sahibi Özel ise, “Aynasından kasasına kadar gelişigüzel yeri özgün. Galiba zamanlarda müstelzim bakımlarını yaptırıyorum. Üzerinden 50 sene geçmesine karşın elan tık demedi” dedi.

Share: